Vstup do základní části první ligy se blíží a Piráti ještě posilují svou sestavu. Nejnovější akvizicí se stává útočník Vladimír Růžička mladší, který podepsal s klubem smlouvu do konce sezony.

Místo Rigy Chomutov

Růžička se před časem ucházel o místo v lotyšské Rize, jež hraje Kontinentální hokejovou ligu, ale angažmá mu nevyšlo. Teď bude pomáhat Pirátům ve snaze vrátit se do extraligy.

„Zlákal mě hlavně velký zájem trenéra Kopřivy," prozradil útočník po svém prvním tréninku (na celý rozhovor se můžete podívat na videu dole). Zároveň přiznal, že po neúspěšném pokusu v Rize se vrátil v trochu nešťastný moment, kdy už většina týmů byla plná. "Nějaké nabídky přesto byly a ta chomutovská byla ale super," dodal.

První extraligový gól v šestnácti

Vladimír Růžička mladší je v českém hokeji zavedené jméno. Vždyť pětadvacetiletý syn reprezentačního kouče naskočil mezi tuzemskou elitou už v sezoně 2005/2006. V listopadu 2005 skóroval poprvé v extralize. Stalo se tak zhruba sedm měsíců po šestnáctých narozeninách.

Rodák z nedalekého Mostu oblékal v nejvyšší soutěži pouze dres pražské Slavie, za níž odehrál 441 utkání, vstřelil 68 gólů a na jaře 2008 pomohl klubu k historicky druhému mistrovskému titulu.

Šikovný střední útočník, mezi jehož parádní disciplíny patří samostatné nájezdy, stabilně nastupoval za mládežnické reprezentační výběry. S osmnáctkou vybojoval v roce 2006 bronzovou medaili, ovšem o rok později byl ve stejné kategorii také u sestupu z elitní divize. V roce 2007 jej ve čtvrtém kole draftoval jako 103. v pořadí Phoenix, jenž nyní bude hrát pod názvem Arizona Coyotes.

Na přelomu let 2008 a 2009 si Vladimír Růžička mladší zahrál také na světovém šampionátu hráčů do dvaceti let. Češi tehdy skončili v Ottawě na šestém místě. Dres seniorského reprezentačního týmu však nová akvizice Pirátů zatím ani jednou neoblékla.

Vladimír Růžička mladší absolvoval před časem zkoušku v lotyšském Dynamu Riga, která před časem skončila bez podpisu smlouvy. Tu extraligou protřelý útočník podepsal nyní s Piráty, s nimiž se dohodl na spolupráci pro nadcházející ročník první ligy a jimž jako konzultant pomáhá jeho otec Vladimír Růžička starší.

Sinisalo přesvědčil a zůstává

Na soupisce pro nadcházející sezonu bude figurovat také finský útočník Tomas Sinisalo. Ten v Chomutově absolvoval zhruba dvoutýdenní zkoušku, během níž trenéry a sportovní vedení klubu přesvědčil o svých kvalitách a zůstává v týmu pro první ligu.
Osmadvacetiletý forvard, jenž se narodil ve Philadelphii a má tím pádem i americké občanství, je synem Ilkky Sinisala, který dlouhodobě působil v NHL, kde odehrál téměř 600 zápasů a dalších skoro 70 přidal v bitvách o Stanleyův pohár.

Tomas Sinisalo má zkušenosti z domácí SM-Liigy, kde prošel Lappeenratou, Espoo, Kuopiem či TPS Turku. Působil také ve švédské elitní lize v barvách Malmö a poslední dva roky hájil barvy norského Stjernenu.

Autor: Libor Kult