Bruslařský klub se z pádu do první ligy rychle oklepal a vstup do ročníku se mu náramně vydařil. V prvních sedmnácti zápasech pocítil hořkost porážky jen jednou, když ho ve druhém kole porazil Šumperk. Na začátku listopadu se však mladoboleslavská krasojízda zastavila, Středočeši se ocitli v menší krizi. Definitivně ji zažehnali až koncem základní části, kdy znovu nastartovali svůj výherní stroj.

Ten pokračoval i v play-off, ve čtvrtfinále Mladá Boleslav smetla Havlíčkův Brod 4:0 na zápasy. V semifinále s Třebíčí to po dvou triumfech vypadalo na podobný scénář, jenže Horácká Slavia se nakonec ukázala být tvrdším oříškem. Na domácím ledě dokázala dvakrát zvítězit, boleslavští se ale z porážek rychle oklepali, a díky následujícím dvěma výhrám postoupili do baráže.

Na obou stranách jsou hráči, kteří působili i na straně soupeře. U Pirátů je to Tomáš Divíšek, který hrál za Boleslav v sezoně 2010/11 a ve stejné době to byl i obránce Pirátů Petr Macháček. Divíšek k sezoně 2010/11 poznamenal: „Srazil nás do kolen odečet bodů, nakonec jsme se nevyhnuli baráži. Není to nic příjemného, je to hodně náročné na psychiku." (Boleslavi bylo odečteno 22 bodů za administrativní pochybení, pozn. red.) Z dalších hráčů strávil sezonu 2008/2009 v Mladé Boleslavi Michal Důras a v loňských barážových bojích bojoval na straně soupeře Martin Rýgl.

Mezi hráči soupeřů často proběhne hecování před důležitými zápasy. K tomu Divíšek poznamenal: „Žádné hecování neproběhlo, jenom jsem po postupu Boleslavi přes Třebíč blahopřál SMS-kou Tomáši Nouzovi."

Barvy Boleslavi momentálně hájí exchomutovský Zdeněk Ondřej nebo Zbyněk Hrdel. Ondřej za Boleslav podobně jako Duda za Liberec ve vzájemných utkáních  s Piráty nastoupit nemůžou. Mezi nejzkušenější hráče patří útočníci David Výborný a David Vrbata, v brance si post jedničky vybojoval nadějný dvacetiletý Roman Will. Na lavičce stojí jeden z nejúspěšnějších českých trenérů František Výborný a v průběhu sezony tým posílil Marián Jelínek na post manažera hráčského programu.

A kdo podle Divíška opustí extraligové vody? „Já doufám, že se zachrání Chomutov a pak je to už jedno," konstatoval lakonicky útočník Pirátů.