Na zápas určitě nebude v dobrém vzpomínat Tomáš Duba, který se do branky Chomutova postavil po delší době. Všechny dosavadní zápasy play-off totiž odchytal Řehoř. Inkasovat sedmkrát ve finále, to si obrana ani Duba za rámeček nedají.

Ve finále není čas na oťukávání, takže oba týmy do toho šly ve včerjším utkání hodně zostra hned od začátku. První vážnou situaci musel už v první minutě hasit domácí brankář Koutský, kterého nepřekonal Lapšanský. A hned následující protiútok dostal Lvi do vedení, když francouzský reprezentant Sacha Treille  zužitkoval nahrávku Alinče tak, že překonal Tomáše Dubu v brance.

Lvi měli kromě hry v oslabení víc ze hry a vytěžili z toho ještě jednu branku. V sedmnácté minutě, jen sekundu po skončení přesilovky, skóroval Jan Káňa, další extraligová posila Ústí.

Co se povedlo Lvům v první třetině, povedlo se Pirátům v dějství druhém. Čas 1:12 a Chomutov snížil na 2:1 Lapšanským, který se trefil z prostoru mezi kruhy. Pak přišly dva vypjaté momenty – velká mela před brankou Duby, po které následovala dlouhá konzultace s videorozhodčím a později samostatný nájezd Lapšanského po faulu Zemana. Ani jedno ale brankou neskončilo.

Až ve 33. minutě se Pirátům podařilo vyrovnat, když Jakub Orsava dorazil puk za záda Koutského.

Nadšené chomutovské fanoušky ovšem hned za tři a půl minuty je zmrazil Hořava, který dělovkou od modré propálil vše, včetně brankáře Duby. A za další tři minuty skórovali Lvi znovu, když přesilovku bleskově (po šesti sekundách) využil Jan Alinč. Stav 4:2 vydržel do konce druhé třetiny a s Piráty to vypadalo opět hodně bledě.

Jiskřičku naděje pro Piráty vykřesal v polovině poslední třetiny Diviš, když pár vteřin po skončení přesilovky tečoval puk za záda ústeckého gólmana. Jenže tuhle jiskřičku Lvi rychle zhasili. Byť na to klidně stačí kapka vody, ústečtí střelci to pojistili rovnou několika kýbly.

Za dvě minuty po snížení Chomutova využil přesilovku Hořava, v oslabení se pak Pirátům vysmál Roubík, který perfektně zvládl nájezd na obránce i brankáře a zdecimované Piráty dorazil dvě minuty před koncem sedmým gólem Treille.

Druhé utkání se hraje dnes, opět v Ústí nad Labem. Do Chomutova se série stěhuje v neděli a pondělí.

HC Slovan Ústečtí Lvi – Piráti Chomutov 7:3 (2:0, 2:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 2. Treille (Alinč, Hořava), 17. Káňa (Třetina, Gureň), 36. Hořava (Treille), 39. Alinč, 52. Hořava (Alinč, Pajič), 56. Roubík (Šagát), 59. Treille (Hampl, Alinč) – 22. Lapšanský (Gajovský), 33. Orsava (Endál, Fiala), 50. Diviš (Grof, Gajovský).
Rozhodčí: Pešina, Smitka – Brejcha, Suchánek. Videorozhodčí: Stulák.
Vyloučení: 7:6, navíc Zeman (UNL) – TS [HÁK]. Využití: 1:0. Diváci: 6 002.