„Po všech turbulencích jsme hledali někoho místního, což Miroslav Buchal naprosto splňuje. Navíc zná drtivou většinu místních hráčů, které trénoval v mládeži a kteří by nyní měli vytvořit kostru týmu,“ vysvětluje volbu tiskový mluvčí Libor Kult.

Někdejší řízný obránce patří mezi chomutovské odchovance a zažil druholigové časy, neboť v letech 1987 až 1992 nastupoval za místní A-tým, v němž třikrát skóroval. Po skončení aktivní kariéry se na konci 90. let minulého století vydal na trenérskou dráhu.

Začínal u chomutovského potěru, kde i pod jeho vedením udělal první krůčky na ledě mimo jiné i David Kämpf. Postupně se posouval k žákům a poté i do celorepublikových soutěží, takže se podílel na rozvoji dalších hráčů, kteří z Chomutova zamířili do zámoří a mají smlouvu s týmy NHL. Ať už šlo o Davida a Ondřeje Kašovi nebo Jakuba Lauka.

Dosavadním vrcholem práce s mládeží bylo stříbro se starším dorostem Pirátů na jaře 2016, kdy místní mladíci podlehli až ve finále play-off brněnské Kometě. Na střídačce chomutovského A-týmu stál Miroslav Buchal už v sezóně 2007/2008 jako asistent Martina Pešouta.

Ve druhé nejvyšší soutěži pak působil ještě od prosince 2013 v nedaleké Kadani, kde dokončil jako hlavní trenér sezónu 2013/2014 poté, co se Jiří Čelanský na vlastní žádost skončil. Shodou okolností právě Jiří Čelanský si ho vybral jako spolupracovníka, když Kadaň přebíral na začátku října 2017. V prosinci téhož roku Jiří Čelanský skončil a sezónu dokončil Miroslav Buchal po boku s Petrem Klímou.

V listopadu 2018 převzal nový chomutovský hlavní kouč seniorský tým Klášterce nad Ohří, nyní se vrací do rodného Chomutova. „Je to pro mě velká výzva a jsem moc rád, že mě Piráti oslovili,“ hlásí Miroslav Buchal, který začne své angažmá bitvou v ROCKNET ARÉNĚ se Vsetínem.

Do ní naskočí rovněž dvaatřicetiletý Jakub Černý, jenž v prosinci rozšíří své chomutovské statistiky. Zkušený odchovanec nedalekého Litvínova zatím přetáhl přes hlavu bílomodrý dres osmkrát a v probíhajícím ročníku Chance ligy zapsal čtyři asistence. Nyní bude mít příležitost ukončit čekání na první gól.