Piráti měli výborný vstup do utkání, když kapitán Jiří Drtina skóroval střelou od modré čáry už po 84 sekundách hry. V rozletu po dalších příležitostech na zvýšení náskoku je zastavila ale vyrovnávací branka Jihlavy v 11. minutě. Po nenápadné akci se dostal do úniku Adam Zeman, který po kličce a posunutí puku mezi betony překonal Miroslava Kopřivu (1:1).

O výhře Chomutova rozhodla druhá třetina, kterou Piráti vyhráli 3:0. Nejdříve Milan Toman našel přesnou přihrávkou najíždějícího Tomase Sinisalo, který střelou po ledě na zadní tyč překonal Sáblika v brance Jihlavy (2:1). A klid na hokejky domácích vnesl Nikola Gajovský. Lukáš Květoň se dostál k puku po vyhraném vhazování, uvolnil se a přesnou přihrávkou našel experta na baráže. Chomutovský útočník s číslem 69 z první prostřelil jihlavského brankáře (3:1).

„Zápas zlomil gól na 3:1. Pak už jsme věděli, že Jihlava to otevře, dáme branky a dotáhneme to do vítězného konce. Sice závěr byl trochu divoký, ale je to tam," vystihl zlomový moment utkání Lukáš Květoň.

Poslední třetina utkání byla totiž ve znamení vyloučených. Po zvýšení obránců Libora Šuláka (ještě ve druhé třetině) a Jana Rutty už na 5:1 rychle snížila Dukla na 5:2. Pak se ale více hrálo v nerovnovážném stavu hráčů na ledě. Už ve druhé třetině nebylo odpískáno jasné sekání na Milana Tomana. Po bodyčeku v poslední části hry na Marka Račuka, který zůstal ležet bezvládně na ledě, se do role mstitele převtělil Lukáš Květoň a přišpendlil na mantinel jihlavského hráče. Dostal 2+10 minut za naražení zezadu a vzápětí po vyhození puku mimo led byl potrestán za zdržování hry Vladimír Růžička. V dvojnásobné přesilovce trvající 1:47 minuty podržel tým Miroslav Kopřiva, hlavně při střelách Tomáše Kalába od modré čáry.

Stejnou příležitost dostali i Piráti, na začátku 54 minuty hráli 50 sekund taky přesilovku pěti proti třem. Osm sekund před koncem vypršení trestu druhého vyloučeného jihlavského hráče snížil Filip Seman na konečných 6:3. Do útoku se dostal ale opět po nepotrestaném podtržení Martina Šagáta v útočném pásmu.

Další dvojnásobnou přesilovku dostala Jihlava možnost hrát ještě v 57. minutě při vyloučení Marka Hovorky a Jiřího Drtiny. Ta už ale nic neřešila, Piráti udrželi vítězství a zaslouženě postoupili do baráže o extraligu 2015/2016.

Pohár pro vítěze 1. ligy hráči z pověrčivosti nepřevzali, do útrob stadionu ho odnesl doktor týmu. „Pohár jsme neřešili, nechtěli jsme si na něj sáhnout," prozradil kapitán týmu Jiří Drtina.

PIRÁTI CHOMUTOV – HC DUKLA JIHLAVA 6:3 (1:1, 3:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 2. Drtina, 25. Sinisalo (Toman), 27. Gajovský (L. Květoň), 39. Šulák (D. Květoň), 42. Rutta (Dušek, Račuk), 45. L. Květoň (Gajovský, Šulák) – 11. Zeman (Čachotský, Štebih), 43. Seman (Čachotský), 55. Seman (Prokš, Šidlík). Rozhodčí: Mikula, Mrkva – Gerát, Hynek. Vyloučení: 6:6, navíc L. Květoň a Hovorka (oba CV) 10 minut. Bez využití. V oslabení: 1:1. Střely na branku: 43:24. Diváci: 4 931. Konečný stav série: 4:1.

Piráti Chomutov: Kopřiva – Rutta, Skinner, Koma, Drtina, Šulák, Toman, Bartejs – Hovorka, Gajovský, L. Květoň – D. Květoň, Růžička, Sinisalo – O. Kaše, Kämpf, Šagát – Chlouba, Račuk, Dušek – Sikora

HC Dukla Jihlava: Sáblík – Mocek, Dobrovolný, Staněk, Dobrovolný, Štebih, Šidlík – Prokš, Zeman, Mikeš – Seman, Jergl, Matula – Harbakus, Čachotský, Schejbal – Důras.

Program baráže o extraligu:

1. kolo – středa 25. března:

HC Olomouc – ČEZ Motor České Budějovice
HC Slavia Praha – Piráti Chomutov

2. kolo – pátek 27. března:

ČEZ Motor České Budějovice – HC Slavia Praha
Piráti Chomutov – HC Olomouc

3. kolo – neděle 29. března:

HC Olomouc – HC Slavia Praha
ČEZ Motor České Budějovice – Piráti Chomutov

4. kolo – úterý 31. března:

HC Slavia Praha – HC Olomouc
Piráti Chomutov – ČEZ Motor České Budějovice

5. kolo – pátek 3. dubna:

ČEZ Motor České Budějovice – HC Olomouc
Piráti Chomutov – HC Slavia Praha

6. kolo – neděle 5. dubna:

HC Slavia Praha – ČEZ Motor České Budějovice
HC Olomouc – Piráti Chomutov

7. kolo – úterý 7. dubna:

HC Olomouc – ČEZ Motor České Budějovice
HC Slavia Praha – Piráti Chomutov

8. kolo – pátek 10. dubna:

ČEZ Motor České Budějovice – HC Slavia Praha
Piráti Chomutov – HC Olomouc

9. kolo – neděle 12. dubna:

HC Olomouc – HC Slavia Praha
ČEZ Motor České Budějovice – Piráti Chomutov

10. kolo – úterý 14. dubna:

HC Slavia Praha – HC Olomouc
Piráti Chomutov – ČEZ Motor České Budějovice

11. kolo – pátek 17. dubna:

ČEZ Motor České Budějovice – HC Olomouc
Piráti Chomutov – HC Slavia Praha

12. kolo – neděle 19. dubna:

HC Slavia Praha – ČEZ Motor České Budějovice
HC Olomouc – Piráti Chomutov