„Řekli jsme si, že chceme hrát tak, jak jsme končili třetí třetinu prvního utkání. To se nám povedlo, vedli jsme 2:0," byl spokojen s úvodem druhého čtvrtfinálového duelu Marek Račuk.

Piráti se rychle dostali do vedení, v jejich druhé přesilové hře skóroval z dorážky uzdravený Štěpán Hřebejk (1:0). A krátce po polovině třetiny bylo ještě veseleji, pod horní tyčku se po přihrávce spoza branky trefil Ondřej Kaše (2:0).

V té době nikdo z necelých čtyřech tisícovek diváků nevěřil, že by Piráti mohli zápas ztratit. Ale přišli dvě přesilové hry Slovanu a šok v podobě vyrovnání.

„Vedli jsme o dva góly, soupeř na nás prakticky nic neměl. Hloupými fauly jsme mu ale dopomohli k přesilovkám a z jednoduchých situací, které máme nastudované, jsme dostali dva góly za sebou," popsal jeden z klíčových okamžiků utkání Marek Hovorka.

Gólové situace to byly jak přes kopírák. Nahrávka spoza brány na volného ústeckého útočníka a střela z první. Úvodní gól Ústí vstřelil David Merta (2:1) a dvě minuty před přestávkou srovnal další David – Tůma (2:2). Oba góly byly z pozice mezi kruhy.

Jestli někdo doufal, že Piráti se poučí, tak se krutě mýlil. Třetí branka Ústí padla ze stejné situace! Ve hře čtyři na čtyři nahrával Roubík opět zpoza brány a puk poslal za Kopřivu Ladislav Gengel (2:3).

„Nepokryli jsme si hráče. Udělali jsme chyby, které bychom udělat neměli. O těch situacích víme, ukázali jsme si je, řešení hráčů v těch momentech nebylo optimální. Myslím ale, že z těch situací se hráči poučí a už je nebudeme opakovat," věří v nápravu asistent trenéra Aleš Totter.

Piráti se ještě do hry dostali. Pět sekund před koncem dvojnásobné přesilovky vyrovnal svým druhým gólem v utkání Štěpán Hřebejk a ještě ve druhé třetině dostal Piráty do vedení Marek Račuk (4:3).

„Na modré čáře jsme zachytili puk, vzal si ho „Sini" (Tomas Sinisalo, pozn. red.), nahrál křížem na Davida Květoně, který vystřelil. Gólman to neudržel a já jsem to jenom doklepl," popsal svůj gól střelec čtvrté pirátské branky.

Chomutovu ale nebylo ve čtvrtek souzeno. Pouhých osm sekund před koncem druhé třetiny se po třech asistencích prosadil Jaroslav Roubík. Ocitl se sám před Kopřivou, kterého si nejprve položil a následně zakončil do poloprázdné branky (4:4).

Pokud Piráti v prvním čtvrtfinálovém utkání rozhodli o svém vítězství třemi góly v poslední části hry, ve čtvrtek se to povedlo Ústeckým. Domácí sice byli na začátku lepším týmem, Roman Chlouba v šanci trefil horní tyč Volkeho brány, ale gólově se dvakrát prosadil Jan Kloz. Nejdříve v 49. minutě nenápadnou střelou hned po buly překonal Kopřivu (4:5) a o necelé čtyři minuty později se přesně trefil střelou z levého kruhu (4:6).

„Po dvou třetinách, kdy byl vyrovnaný stav, jsme si říkali, že máme šanci. První zápas byl z naší strany takový unavený, zvláštní. Nakopl nás čtvrtý gól. Vlil do nás energii, ten byl „supr". A můj šestý gól? Nádherně mě viděl Kuba Pořický. Šlapal jsem, co jsem mohl, protože jsem věděl, že mi to tam dá. Trefil jsem to, kam jsem chtěl. Pod vyrážečku, tam to gólmani nemají rádi, hlavně z tohoto úhlu," řekl po zápase Jan Kloz.

Do konce utkání padl ještě jeden gól na každé straně. Nejdříve v power play Pirátů se od vlastní modré čáry trefil přesně Roubík a připsal si pátý bod v utkání, na straně Chomutova dokonal patnáct sekund před koncem hattrick Štěpán Hřebejk.

„Hattrick jsem sice dal, ale my jsme chtěli vyhrát. A nevyhráli jsme, takže všechno kolem jde na druhou koleji," prohlásil Štěpán Hřebejk.

Piráti Chomutov – Slovan Ústí 5:7 (2:2, 2:2, 1:3)

Branky a nahr.: 9. Hřebejk (Toman, Růžička), 13. O. Kaše (Dušek, Kämpf), 31. Hřebejk (Hovorka), 33. Račuk (D. Květoň, Sinisalo), 60. Hřebejk (D. Květoň, Toman) – 13. Merta (Roubík, Tůma), 18. Tůma (Roubík, Merta), 27. Gengel (Roubík, Kolafa), 40. Roubík, 49. Kloz (Hanzl), 53. Kloz (Pořický, Vágner), 59. Roubík (Vágner). Rozhodčí: Svoboda, Pražák – Gerát, Hynek. Vyloučení: 9:9. Využití: 3:4. Diváci: 3 727. Stav série: 1:1.

Chomutov: Kopřiva – Drtina, Koma, Skinner, Scalzo, Bartejs, Šulák – Hřebejk, Gajovský, Hovorka – L. Květoň, Růžička, Chlouba – Dušek, Kämpf, O. Kaše – Sinisalo, Račuk, D. Květoň. Trenér: B. Kopřiva.

Ústí: Volke – Kolafa, Holomek, Vl. Brož, M. Vágner, Grin, Smetana – D. Tůma, Roubík, Merta – J. Kloz, M. Hanzl, Pořický – Kuchynka, T. Vávra, Gengel – Suchan. Trenér: Mach.