Chomutovskou defenzivu vyztuží tři hráči v nejlepších hokejových letech, roční smlouvy podepsali s klubem Mario Scalzo, Jaroslav Koma a Jiří Drtina, přičemž kontrakty posledních dvou jmenovaných obsahují ještě roční opci ze strany Pirátů Chomutov. „Všichni tři jsou na velmi slušné úrovni. Jedná se o tvrdé beky, kteří dobře bruslí. Přihlíželi jsme také k držení hole, proto je mezi novými obránci pravák Koma," konstatuje trenér Břetislav Kopřiva.

„Scalzo je technický obránce, který umí podpořit útok a má zkušenosti z několika evropských lig, protože hrál ve Finsku, Švýcarsku, v Německu a v Rakousku," pokračuje nový šéf střídačky Pirátů. „Drtina hrál stabilně první druhou obranu v Karlových Varech, prošel mládežnickými reprezentacemi a udržuje si stabilní výkonnost. Proto jsme neváhali, když se objevila možnost ho získat," doplňuje ještě Břetislav Kopřiva.

Mario Scalzo

Devětadvacetiletý kanadský rodák s italským pasem pocházející ze zhruba sedmdesátitisícového samosprávního obvodu Saint-Hubert, jenž se součástí města Longueuil v provincii Quebec, prokazoval už v juniorském věku výjimečné ofenzivní schopnosti. Vždyť pro něj nebyl problém nastřádat v základní části Quebec Major Junior Hockey League i 74 bodů a dvakrát opanoval v této soutěži produktivitu obránců.

Nejvíce se mu povedla sezona 2004/2005, kdy byl vyhlášen nejlepším bekem QMJHL a s Rimouski si zahrál finále Memorial Cup, který určuje nejlepší tým celého kanadského juniorského systému sdruženého v CHL. I přes výborné výkony Mario Scalzo nikdy neprošel draftem a po přechodu mezi dospělé strávil tři roky ve farmářské AHL.

V létě 2008 se rozhodl pro evropskou cestu své kariéry a podepsal smlouvu se Salcburkem. Poté na dva roky zakotvil v německém Mannheimu, vyzkoušel si finskou SM-Liigu v barvách TPS Turku a švýcarskou nejvyšší soutěž v Bielu či Bernu. Poslední dvě sezony strávil Mario Scalzo ve Štýrském Hradci. Evropské angažmá mu umožnilo také reprezentovat v barvách Kanady na mistrovství světa 2011, dvou Spenglerových pohárech a stejném počtu Německých pohárů.

Jiří Drtina

Pražský rodák Jiří Drtina je odchovancem pražské Slavie, kde získal na jaře 2001 dorostenecký titul. V dresu jednoho z pražských „S" naskočil v průběhu ročníku 2003/2004 také do seniorské nejvyšší soutěže, se kterou má bohaté zkušenosti. Na kontě má totiž téměř 500 startů mezi tuzemskou elitou a mistrovský titul z jara 2008.

Na jaře 2010 opustil nyní devětadvacetiletý bek Slavii a zamířil do Kladna, odkud se v předminulém ročníku vydal do Karlových Varů, kde působil v uplynulé sezoně a byl druhým nejproduktivnějším obráncem týmu.

Jiří Drtina si vyzkoušel také mezinárodní hokej. Se Slavií absolvoval dosud jediný ročník hokejové Ligy mistrů, 15. prosince 2009 si odbyl premiéru v reprezentačním dresu. Další start za národní tým však zatím nepřidal.

Jaroslav Koma

Třetím do party nových obránců Pirátů Chomutov je také devětadvacetiletý Jaroslav Koma, jenž pochází ze slovenského Prešova, ale má bohatou minulost v českých soutěžích, kde už se nepočítá do kvóty pro cizince.

Angažmá v České republice odstartoval odchovanec východoslovenského hokeje v juniorech Havířova a do slezského města se na startu uplynulé sezony vrátil, než v únoru 2014 po letech zamířil zpět do rodné vlasti a dohodl se na spolupráci s Banskou Bystricí.

Nyní bude kariéra někdejšího hráče extraligových celků Pardubic, Litvínova, Komety Brno, Mladé Boleslavi, Vítkovic či pražské Slavie pokračovat znovu v České republice. Jaroslav Koma dobře zná i první ligu, v níž působil v barvách Hradce Králové, Vrchlabí, Komety Brno, Olomouce, Havlíčkova Brodu a již zmíněného Havířova.

Napsal Libor Kult.