Dlouho se nevědělo, jestli bude v Chomutově extraliga, 1. liga nebo jestli vůbec bude hokej v Chomutově pokračovat. Jak je těžké teď v druhé polovině května získávat hráče pro nadcházející sezonu?

Je to těžké, protože potřebujeme kvalitní hráče a hráče, kteří mají pasovat do týmu. A člověk musí být taky trpělivý, hráči přicházejí i odcházejí. Proto je výhodou i to, že se dívám také na mezinárodní trh a trenér Kopřiva zná velmi dobře český trh. Hráči jdou tam, kde mají důvěru k lidem, kteří tam pracují, od trenéra až po majitele.

Hráči si vyberou i podle těchto věcí, dále jaká je hala, město. Vždy říkám, že kvalitní klub, management a trenér dotáhne i kvalitní hráče. Hráč musí věřit, že slíbené podmínky budou splněné a že jeho angažmá přinese něco i jemu, například získá titul nebo se pak dostane do ještě kvalitnějšího týmu. Musí se respektovat i cíle a představy hráče.

Co můžou fanoušci očekávat pro příští sezonu ohledně složení chomutovského týmu?

Tým je ve výstavbě. Pan Kopřiva byl představený teprve před několika dny a začalo se pracovat na trhu. Mužstvo se buduje, od brankáře přes obránce až po útočníky. Dáváme to dohromady, probíhají rozhovory. Mám přehled o mezinárodním trhu, český trh je taky přiměřený, protože tady se chce hrát s českými hráči a s vlastními odchovanci. Mládež tady je hodně kvalitní a to všechno je nutné dát dohromady. Takže složit výsledné mužstvo není lehké. My teď máme za cíl co nejdřív postoupit z první ligy, aby kvalita přišla nazpátek.

Piráti mají svoji mladou generaci, ale chybí jim odchovanci střední a starší generace. Co s tím?

To není tak strašné, v dnešním světě málokterý klub má většinu vlastních odchovanců. To, že Chomutov nemá vlastní střední a starší generaci, vyplývá z historie. Od doby, co tady působí rodina Veverkova, má Chomutov vlastní mladé hráče. Mladý hráč potřebuje čas, krok z juniorského týmu do seniorského je strašně velký. Někdy se musí i několik let počkat, než se hráč vyvine. Může hrát i v jiných klubech, a pak přijde nazpátek. Ale platí i opačná rovnice v případě, když je hráč na konci své kariéry a chce se vrátit. Klub se musí zamyslet, co mu ten hráč ještě přinese nebo jestli už chce jít „jenom" domů. Jaká jsou motivace a cíle hráče.

Zatím byli oznámeni do týmu pro příští sezonu Nikola Gajovský a mladí hráči. V oficiálním oznámení ale nefigurují Ondřej Kaše a David Kämpf, jak to s nimi vypadá?

Mají u nás platné smlouvy stejně jako například Martin Šagát, Štěpán Hřebejk nebo Marek Sikora.

Co David Hruška, který podepsal smlouvu ve Znojmě?

Davidu Hruškovi skončila smlouva a patřil mezi hráče, u kterých jsme plánovali jednání o novém kontraktu. Ale mezitím David Hruška podepsal smlouvu ve Znojmě.

Jak je to s asistenty pana Kopřivy u Pirátů a pana Becka v Kadani?

Věci jsou v řešení a jakmile budou dořešeny a podepsány smlouvy, klub to oficiálně oznámí.

Cílem sezony bylo pro Piráty zachránit extraligu, což se nakonec nepovedlo. Když jste nastupoval k Pirátům, uvedl jste, že důležitý v hokeji je kolektiv. Jaký je váš názor na tento problém a co bylo u Pirátů špatně, že se nepovedlo zachránit nejvyšší soutěž?

Určitě několik věcí nevyšlo, celkově sezona nebyla dobrá. Myslím, že mužstvo spadlo do spirály, z které bylo těžko se dostat. Když se podívám jenom na baráž, první zápasy jsme vyhráli. Pak jsme jeli do Olomouce, kde z nás měli domácí respekt. Věděli, že přijelo mužstvo, které se dalo dohromady. Ale naše mužstvo neodehrálo tento zápas s takovou sebedůvěrou, s jakou ho mělo odehrát. Tam začaly těžkosti v baráži a nakonec jsme to neuhráli. Sebedůvěra týmu padala stále níž. Tady totiž už nepomůže ani teambuilding. Z vlastních zkušeností můžu říct, že v týmech, které vyhrávají zápasy, panuje dobrá atmosféra, mužstvo šlape. Mužstva, která prohrávají, se začnou rozpadávat, hádat. Když to zažili Piráti, kde se strašně dlouho nevyhrávalo, bylo to těžké pro všechny. Hráči si to brali k srdci, to samé management i trenér. Každý je pak sám se sebou nespokojen a každý to ukazuje jiným způsobem. Tady to bylo taky těžké pro mužstvo, management, trenéry i majitele, kteří s tím musí žít. A taky pro fanoušky a město.

Působil jste dlouhodobě v německé nejvyšší soutěži. Můžete porovnat rozdíly v zázemí německého a českého hokeje?

Můžu porovnat jednotlivé kluby. Deset let jsem pracoval pro majitele Phila Anschutze, který vlastní kluby Eisbären Berlín, Hamburg Freezers nebo Los Angeles Kings. Chomutovský klub patří rodině Veverkových. U německých týmů a v Chomutově je úplně jiná struktura, liší se i pohledy majitelů klubů. I hokej je úplně jiný, ten český je technický. Hraje tady spousta domácích hráčů, není tu tolik cizinců. Je to i tím, že spousta kvalitních českých hráčů odchází hrát do ciziny, a pak se vrátí nazpátek. Pak se dá říct, že někteří čeští hráči působí na ledě jako cizinci. A tak se kluby musí dívat i po hokejistech z jiných států, aby mužstvo bylo dobře složené a vyhrávalo.

Jaké jsou rozdíly mezi prací sportovního manažera v jednotlivých klubech v Německu a v Česku?

V Německu jsem měl jako generální manažer k dispozici určitý rozpočet a v rámci toho rozpočtu jsem se musel pohybovat. V Německu jsem pracoval jako generální i sportovní manažer, což je odlišné od pozice v Chomutově. Tady je generálním manažerem pan Veverka, to znamená, že já s ním návrhy konzultuji. A jsou tady další lidi, pan Kašpárek, pan Liška, se kterými věci také konzultuji. Záleží to na tom, jak je daná organizace uspořádána.

Jedním z vašich úkolů v souvislosti s nástupem k Pirátům bylo přinést nový pohled na fungování klubu. Jaký je váš názor teď, po třech měsících u Pirátů?

Udělat změny v Chomutově není nic lehkého, protože český hokej má velkou tradici a je kvalitní. To znamená, že lidi tady vědí, co dělají. Takže jde o to, abych moje návrhy prodiskutoval s lidmi v klubu a s majiteli. Pak se zváží, jestli to je něco, co klubu přinese užitek do budoucnosti. Svou úlohu vidím i v tom, že řeknu, jak se které záležitosti řeší jinde a jaký je můj návrh na řešení. Pak je nutné dát to dohromady. Taky ale platí, že ne všechno je v Německu dobré a ne všechno se dá napasovat na Chomutov. A platí to i opačně, ne všechny věci v Chomutově jsou optimální. A protože lidi v chomutovském klubu hokeji rozumí, když chci něco změnit, musím mít k tomu dobré argumenty.