Jejich využití v zápasech osvětlil hlavní trenér Jiří Čelanský: „Všichni tři patří dlouhodobě ke špičce extraligy a očekávám od nich, že nám zkvalitní hru na jejich postech. Pepa Balej přišel kvůli gólům, Jarda Svoboda s velkým fyzickým fondem a se srdcem do hry bude na nepříjemné práce a Tomáš Malec nám má pomoct hlavně na brankovišti."

Jiří Čelanský před začátkem přípravy chtěl dva nové zkušené obránce. Zatím je v kádru Tomáš Malec, který přišel z Komety Brno a další posily jsou ještě rozjednané.

„Ještě máme rozjednané dva hráče tohoto typu, zkušené, kteří by nám měli pomoct na vyšší pozice než v loňské sezoně. Jeden je obránce, druhý útočník," osvětlil Čelanský posílení kádru Pirátů. Na českém trhu je momentálně volných několik zkušených hráčů, ale ani jedna ze zamýšlených posil není z Tipsport extraligy. „Ani jeden z nich není z české extraligy a nemají ani českou národnost. Já budu rád, když to vyjde a budou tady," komentoval trenér Pirátů další posílení kádru.

Delší čas nebyla objasněna dvojice pirátských brankářů. Jasný byl Miroslav Hanuljak, o druhém brankáři se rozhodovalo mezi Matúšem Kostúrem a Milanem Řehořem. „Dvojice brankářů už je nyní jasná, uplatnili jsme opci na Matúše Kostúra," vysvětlil Čelanský obsazení postu mužů s maskou.

Přípravu už vede nový trenérský triumvirát Jiří Čelanský, Zdeněk Skořepa a Jiří Veber, který vystřídal na postu asistenta Jaroslava Becka. Jiří Veber patřil ve své době ke stabilním členům národního týmu, v němž odehrál celkem 69 utkání a vstřelil dva góly. S reprezentací dobyl v roce 1996 první titul pro samostatnou Českou republiku. S dorostem „sešívaných" dobyl v roce 2009 titul, od roku 2010 pak nový asistent Pirátů vedl mládežnické reprezentační výběry České republiky.  „S Jiřím Veberem jsem spolupracoval na Slavii, hned první rok se nám zadařilo. Chci čerpat z jeho obrovských zkušeností jako hráče a dnes už i jako trenéra," vysvětlil angažování Vebera na post asistenta.

V prvním týdnu přípravy budou mít Piráti jednofázové tréninky, od druhého týdne už začnou pro hokejisty Chomutova dvoufázové tréninky. Trenéři budou během první části letní přípravy vycházet z výsledků testů, jimiž celý kádr projde. „Po prvním týdnu, tedy od 20. května, absolvují všichni hráči funkční vyšetření u doktora Malechy. Získáme tak důležité údaje, ze kterých budeme čerpat," prozradil Jiří Čelanský. „V suché přípravě se zaměříme na kratší intenzivní tréninky, chybět však nebudou ani delší jednotky na morálku, které jsou také potřeba," naznačil hlavní trenér skladbu drilu na suchu s tím, že by s mužstvem rád změnil na pár dní prostředí. „Chtěli bychom absolvovat soustředění, které se nám před baráží osvědčilo. Ještě budeme vše konzultovat s generálním manažerem a uvidíme, co bude v našich možnostech," uvedl pro klubový web.