„Jen tak v mládežnických kategoriích dohoníme Švédsko, Finsko a další hokejové velmoci," říkali jedni. „Je to diktát svazu vůči klubům, odnesou to starší hráči," namítali hněvivě druzí. O čem je řeč? O povinném nasazování juniorů ve dvou nejvyšších soutěžích.

Nové pravidlo platí od této sezony. První čtvrtina základní části extraligy je za námi, a tak je čas ohlédnout se a podívat, jak a zda vůbec se junioři prosazují. Nařízení s kódem „mládí vpřed" určuje, že kluby smějí zapsat na soupisky maximálně 15 hráčů starších 23 let, tři hráče ve věku 20 až 22 let a dva juniory (brankářů se to netýká).

„Podrobná analýza bude možná až po skončení soutěže a nemá cenu dělat předčasné závěry. Z čísel, která máme k dispozici, nicméně vyplývá, že hráči juniorského věku jsou zatím na ledě častěji než vloni. Počet juniorů, kteří do soutěže reálně zasáhli, se ve srovnání s úvodem loňského ročníku, kdy jsme prováděli podobný průzkum, více než zdvojnásobil," uvedl ředitel nejvyšší soutěže Josef Řezníček.

Co to znamená konkrétně? Podle údajů hokejového svazu se v dosavadním průběhu extraligy objevilo 21 juniorů, tedy hráčů z ročníku 1994 nebo mladších. Alespoň jeden z nich dostal šanci ve všech klubech s výjimkou Litvínova. Sedmnáct mladíků nastoupilo alespoň v pěti zápasech a i průměrný ice time je vcelku slušný 6,8 minuty.

A někteří toho odehrají ještě víc. „Vždyť loni hrál z juniorů extraligu stabilně jen Tomáš Hertl. Teď je takových hráčů pět až šest. Prosazují se velmi slušně, dostávají prostor," myslí si trenér reprezentační „dvacítky" Miroslav Přerost. Podle něj je právě tohle cesta, jak se na mezinárodní úrovni dostat opět mezi elitu. Vždyť poslední medaili (bronz) z juniorského mistrovství světa získali Češi v roce 2005.

„Stačí se podívat na juniorské reprezentace Švédska, Finska nebo Ruska. Ti všichni mají hráče z nejvyšších soutěží. Třeba za Rusko hraje spousta kluků, kteří nastupují v KHL, která je kvalitou výš než extraliga," argumentuje Přerost. „Talentovaní hráči také raději zůstanou doma a nebudou odcházet do zahraničí," přidává další důvod Řezníček.

Nadšení z téhle novinky přesto nepanuje všude. Konkrétně ze Zlína a z Litvínova se dlouhodobě ozývá kritika. Pravda je, že pokud klub opravdu nemá vhodné juniory na potřebné úrovni, rodí se problém. Pokud klub nevyužije povinné mladíky, nesmí využívat plnou soupisku (tedy 22 hráčů včetně dvou gólmanů). Ve výsledku to vede k tomu, že týmy riskují a hrají jen na šest obránců.

„To pravidlo je podle mě nepovedené, vymyslel ho někdo, kdo nikdy nehrál hokej. Každý trenér, který má talentovaného kluka, ho nechá hrát. Ale dávat to příkazem? To je bláznovina," řekl litvínovský kouč Vladimír Jeřábek. Podobně smýšlí i v dalších klubech, byť ne všude to dají tak otevřeně najevo.

Naopak třeba v Chomutově se dávat šanci juniorům nebojí. Obránce Libor Šulák (ročník 1994) odehraje v průměru 14 minut na zápas, budoucí ofenzivní hvězda Ondřej Kaše má na kontě čtyři body, prostor dostává i David Kämpf (oba ročník 1995).

„Zatím nebyla žádná páka, jak donutit trenéry, aby nasazovali mladé hráče. Teď se zúžil prostor pro starší hokejisty, jsou napěchovaní do tří formací a konkurence se zvyšuje. Důležité je i to, že se tak ušetří finance," pochvaluje si generální manažer chomutovských Pirátů Jaroslav Veverka.

Celkově se tak zatím zdá, že se povinné nasazování juniorů spíše osvědčuje. Několik z nich předvádí velmi nadějné výkony, ke snížení úrovně extraligy nedošlo.

„Nyní je jasně vidět, že i ti mladí dokážou držet krok a uplatnit se," těší extraligového bosse Řezníčka.

KANADSKÉ BODOVÁNÍ JUNIORŮ:

1. Pavel Zacha (útočník, Liberec)         14 zápasů / 5 bodů (3 góly + 2 asistence),

2. Ondřej Kaše (útočník, Chomutov)    14/4 (2+2),

3. Jan Štencel (obránce, Vítkovice)       12/3 (2+1),

4. Marek Růžička (útočník, Třinec)        14/3 (2+1),

5. Pavel Jenyš (útočník, Brno)              13/2 (2+0),

6. Dominik Simon (útočník, Sparta)      14/2 (2+0),

7. David Kämpf (útočník, Chomutov)    14/2 (1+1),

8. Libor Šulák (obránce, Chomutov)      14/2 (1+1),

9. Karel Plášil (obránce, Hradec Králové)  13/1 (1+0)