Chomutov, Zlín - Černá neděle a dvě porážky 1:2. Hokejisté Zlína porazili ve 40. kole extraligy Litvínov 2:1 a ukončili při oslavách 85. výročí vzniku zlínského hokeje sérii pěti domácích porážek. Beranům získali vedení Pavel Kubiš a Zdeněk Okál, za Vervu snížil v 55. minutě Martin Ručinský. Litvínov venku popáté za sebou nebodoval. Opět zklamal i beznadějně poslední Chomutov. Ten prohrával s týmem Karlových Varů už 0:2 a ani korekce forvarda Vojtěcha Kubinčáka v 53. minutě pro Piráty v konečném účtování už nic neznamenala. Chomutov podlehl v severozápadní bitvě rovněž 1:2…

Litvínov hraje o desáté místo, poslední vstupenku do předkola o play off. Ani on na body nedosáhl.

„Věděli jsme, že domácí potřebují vyhrát. Očekávali jsme nátlakovou hru a to se vyplnilo. Počáteční tlak jsme ustáli. Když jsme začali srovnávat hru nebo se dostávat do hry, tak jsme byli vylučovaní. A to pro nás bylo těžké," řekl po utkání litvínovský trenér Radim Rulík.

„My jsme hráli o sebevědomí. Potřebovali jsme bodovat a nejlépe za tři body. Hráči si to uvědomili a celý zápas hráli v dobrém tempu až na přesilovky. Gól na 2:0 nás uklidnil. Vlastním lajdáctvím jsem před koncem nechali soupeře snížit. Báli se o výsledek, který jsme ale naštěstí ubojovali. Doufáme, že výsledek pomůže hráčům psychicky i herně do dalších zápasů," uvedl Juraj Jurík kouč Zlína.

Před zápasem proběhl slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastnily klubové legendy. Primátor Zlína a prezident klubu Miroslav Adámek předal všem zúčastněným historické retro dresy ze třicátých let. Několik slov pronesl i ředitel extraligy Josef Řezníček. Slavnostní buly vhodila Renata Čajková, manželka tragicky zesnulého Luďka Čajky, na jehož počest je pojmenovaný zlínský zimní stadion.

V útoku scházel Zlínu Honejsek a naopak mohl trenér Vlach už počítat se službami obránce Tesaříka. Litvínov přijel bez útočníka Romana Pšurného a zadáka Šlégra. První třetinu odehráli hráči Zlína v modrobílých retro dresech s červeným nápisem Baťa ze 30. let minulého století.

V úvodním dějství viděli diváci rychlý hokej, v němž byli aktivnější Zlínští. Ve druhé polovině první třetiny ze série vyloučení potrestal prohřešek Jánského Kubiš, jenž obelstil gólmana Francouze. Po vstřelené brance hýřili Berani pohybem, a tak byl litvínovský brankář v permanenci i nadále. Ve velké šanci Čajánek střelou zblízka Francouze nepřekonal.

I v dalším průběhu určovali tempo hry domácí. Jejich herní převahu potvrdil v brejku Okál, jenž přesnou ranou nad beton nedal Francouzovi sebemenší šanci. Severočeši mohli zkorigovat výsledek v pětiminutové přesilovce po faulu Matějíčka, ale tuto výhodu nevyužili. Proti střele Skuhravého vytáhl parádní zákrok gólman Kašík. Před koncem třetiny zahrozili hráči Litvínova. Pozorný Kašík ale změnu skóre nepřipustil.

Na začátku poslední části Severočeši ke vstřelení kontaktního gólu nevyužili přesilovku. Ani následné střely Jurčíka a Martynka neskončily ve zlínské brance. Po polovině třetiny hráli Zlínští 47 sekund a následně 25 sekund v pěti proti třem, avšak třetí gól nepřidali.

Necelých šest minut před koncem základní hrací doby snížil Ručinský.

Litvínov se tlačil do branky, ale k vyrovnání mu nepomohla ani závěrečná power play.