Několikatýdenním útrapám odzvonilo. S koncem školního roku se mohou těšit na prázdniny i hokejisté. Drsnou suchou přípravu už má za sebou kompletní kvarteto Severočechů, které bude v nadcházející sezoně figurovat v první lize.

V Ústí, Chomutovu, Kadani i Mostě si během letošní přípravy museli zvykat na novoty. Všude totiž hráči absolvovali nenáviděný dril pod novým koučem. Zvedání činek, běh nebo jízda na kole tak dostaly nový náboj.

Ústecké Lvy převzal po sestupu z extraligy Miloslav Hořava a jeho metody takovou hvězdu, jakou je Jan Čaloun. „Nic tak náročného jsem nikdy nezažil. Těžké přípravy byly i ve Finsku, ale v Ústí to je opravdu náročné. A to jak fyzicky, tak i mentálně, protože když ráno trénujete dvě nebo tři hodiny a děláte odrazovou sílu v písku a odpoledne jdete běhat devětkrát sjezdovku na Telnici, tak to opravdu není sranda,“ vypráví zkušený forvard na klubovém webu a dodává: „Chceme vyhrát ligu, jít do baráže a ty síly potom budeme potřebovat.“

Přípravu chomutovských hokejistů po léta vedl kouč Vladimír Kýhos, nyní hráči skákali, jak pískal Martin Pešout. Třicetiletý matador KLH Stanislav Mikšovic si nemohl nevšimnout odlišností v kompozici tréninků obou koučů. „S panem Pešoutem jsme se věnovali odrazové síle, rychlostní dynamice a podobným věcem, kdežto s panem Kýhosem jsme například první měsíc věnovali převážně vytrvalosti a pak teprve přišla na řadu rychlost. Teď se to všechno navzájem prolíná a kombinuje, hodně skáčeme a posilujeme, je to prostě úplně něco jiného,“ líčí své poznatky pro chomutovský server zkušený centr. Mikšovic, jako jeden z mála hokejistů, si na letní muka nestěžuje. „Samozřejmě, že žádná letní příprava není lehká ani příjemná, ale toto je něco jiného a já si to užívám, baví mne to, sice je to velká dřina, ale není to nic stereotypního.“

Během přípravy si hráči užijí i pár radostných chvilek, to když je na programu dne tenis nebo fotbálek. „Nejvíce mě bavil fotbal. Škoda že jsme letos zase nehráli proti Březnu, chybělo mi to,“ přiznal ofenzivní tahoun Lvů Pavel Janků, který v dubnu oslavil už 29. narozeniny. „Nejhorší pro mě bylo kolo. Jezdili jsme dlouhé etapy, jedna měřila 94 kilometrů se třemi velkými stoupáními,“ vzpomíná.

V Mostě dával hráčům premiérově do těla zkušený lodivod Jan Neliba, pod jehož vedením dokráčeli hokejisté Vsetína ke dvěma titulům. „Někteří kluci tady mají fyzické parametry lepší než extraligoví hráči a z ničeho jsem slevovat nemusel. Všichni k přípravě přistoupili zodpovědně,“ liboval si Neliba už během letního zápřahu.

Kadanští polykali tréninkové dávky pod dohledem nového kouče Milana Černého, který poslední sezony strávil u extraligových hokejistů Českých Budějovic. A zdá se, že své hochy dobře připravil. Dokázal to test fyzické kondice a výbušnosti takzvaný Wingate test, kterého se ve čtvrtek zúčastnili vybraní hráči Kadaně a Chomutova. V něm si nejlépe počínal Černého svěřenec Tomáš Chyba.

Nyní čtveřice trenérů zvolala: Rozchod! V severočeských klubech bude znovu život koncem července, a to už se půjde na milovaný led.

Kdy hrají první zápas
Kadaň – Orenburg (29.7. v Ostrově nad Ohří)
Chomut. – Orenburg (31.7. v Ostr.)
Karlovy Vary – Ústečtí Lvi (5.8. Tipsport Cup)
Kadaň – Most (5.8.)