Jdete z extraligy do 1. ligy, museli vás Piráti hodně přemlouvat?

Trošku jsem vyčkával, měl jsem i jiné nabídky. Ale problém je dneska tabulková cena za hráče, kluby šetří a Chomutov dal jednoznačnou nabídku. A hlavně mě chtěl trenér Kopřiva, to byl pro mě základ.

Takže to pak už netrvalo dlouho?

Ne, domluvili jsme se. Dohoda pak už byla rychlá.

Sportovní manažer Boris Čapla naznačil, že mužstvo má mít extraligovou kvalitu. Je to výhled do budoucna, nechce stále točit hráče…

Samozřejmě, očekávání kolem postupu tady je. Myslím, že i mužstvo podle hráčů na to bude mít. Ale musíme hrát jako tým, pak to zvládneme.

Loňská sezona se Pirátům nevyvedla. Jak nahlíželi na Chomutov hráči z jiných klubů? Nebyli Piráti až pro smích?

Pro smích ne, protože kdo to hraje, tak to zná. Jakmile se dostanete do nějaké takové křeče, prohrajete 20 zápasů, tak se to mužstvo z toho těžko dostává. A pak už jste ve stadiu rozkladu, nikdo si nevěří. Ale když jsme Chomutov probírali s kluky, pořád jsme si mysleli, že se to uhraje v baráži.

I když se to nestalo, pořád je Chomutov dobrá stanice?

Zázemí je tady „suprové", není tu v ničem problém. I to sehrálo roli při mém rozhodování.

První liga nebude ale tak jednoduchá. Jak berete přesun o patro níž?

Přesně tak, ta soutěž není jednoduchá. Každý si myslí, že když jsme přišli z extraligy, budeme je tady vodit jak medvědy. Ale tak to není, i hráči v 1. lize jsou kvalitní.

Přesvědčilo vás i to, že sem jdou hráči, kteří už mají nějaká jména?

Skládá se tu dobrý tým, kvalitní beci, gólmani i útočníci. Ten základ je tady položený, teď se o to musíme poprat my na ledě. Hrát jako tým.

Zdůrazňujete, že Chomutov musí hrát jako tým. Takový pocit jste z Pirátů loni neměl?

To já nevím, nebyl jsem tu, nemůžu to hodnotit. Ale když to nefunguje v kabině, je problém. V týmových sportech musí mužstvo držet pospolu, nejde hrát si na nějaké individuality. Já jsem tady a jmenuji se takhle, to prostě neexistuje! Musí to být všichni za jednoho.

Od Chomutova se čeká, že bude vyhrávat. Ve vítězné atmosféře se pak dělá lépe i parta…

Když se loni prodala extraliga z Budějovic do Hradce, taky nás všichni pasovali, že budeme poslední. Ale my se dali dohromady s tím, že prostě musíme zabrat. Rozhodovali jsme zápasy o gól, v prodloužení, fungovalo to. Pak se zvednete jako tým, to vám dodává sílu a sebevědomí. A jdete jen nahoru.

Jaké je to připravovat se sám, společnou přípravu jste začali až před dvěma týdny…

Myslím si, že je to v pořádku. Pro starší hráče to extraligové týmy dělají už normálně. Hráč ví, co potřebuje, takže se připraví sám.

Trenér Kopřiva naznačil, že Chomutov bude chtít změnit styl hry. Má to být o bruslení, ne o urostlých hráčích, spíš o těch lehčích. Vyhovuje vám to?

Dobré bruslení je dnes všude zásadní požadavek, musí to být základ pro každého hráče. Hokej se pořád zrychluje. Ale já s tím problém nemám. Ani s váhou. Nepřiberu, i když si dám kachnu.