Severní Čechy - V hokejové extralize je zaděláno na pořádné drama. Mezi týmy usilujícími o postup do nejlepší desítky, která si to v play off rozdá o mistrovský grál, to krátce před finální čtvrtinou základní části začíná vřít.

Asi největší napětí panuje v táboře dvou severočeských rivalů, kteří balancují na hraně úspěchu a neúspěchu, kterou představuje předkolo. Litvínov s vypětím všech drží desátý flek už jen o pouhý bod před Libercem, který v dnešní předehrávce na Slavii může Vervu předstihnout, a získat tak psychologickou výhodu.

Litvínovský náskok se smrskl hlavně vinou nepříliš úspěšného období Vervy, která z posledních sedmi zápasů vyhrála jen dvakrát. V nedělním 38. kole dokonce kapitulovala na vlastním stadionu, kde předchozích osm utkání vyhrála. Dva body za výhru 2:1 v nájezdech si odvezly Vítkovice. Třebaže krušnohorská tvrz padla poprvé od 17. listopadu, domácí děkovali Trávníčkovi alespoň za bod.

„Ten jeden bod je dobrý. Teď nedáváme góly, a na to jsme dojeli," bědoval kapitán Vervy Michal trávníček, který půl minuty před koncem vyrovnal na 1:1. „Když jsem dostal puk, první myšlenka byla, že to ještě někomu nahraju, ale pak se mi zatmělo a najednou to tam viselo v bráně," líčil s úsměvem.

Podstatně veseleji ale bylo v neděli večer pod Ještědem, kde místní Tygři porazili druhý Hradec 5:2 i díky hattricku Barteka. Severočeši vyhráli šest domácích zápasů v řadě a díky téhle sérii se vrátili do boje o play off. Dnes se navíc mohou vrátit i do elitní desítky.

„Samozřejmě už déle koukáme po desítce. Takže dnešní zápas na Slavii i po psychologické stránce vnímáme tak, že nás může posunout před týmy, které teď nehrají. Každý bod je důležitý," ví liberecký asistent trenéra Milan Černý.

Na vyřazovací boje si už dávno nechal zajít chuť poslední Chomutov, kde teď spřádají plány na baráž. K úspěchu v ní by ho měl dovést nový kouč Jaroslav Beck, který byl u záchrany Krušnohorců už v minulé sezoně jako asistent Jiřího Čelanského. I když oba zápasy pod jeho taktovkou Piráti prohráli, na jejich hře byl patrný progres.

„Potěšil mě slušný přístup, kluci pochopili organizaci hry. To, co chceme hrát, je náročné, ale vede to jen k tomu, abychom nebyli dál ostudou extraligy, jak jsem se dočetl," uvedl pro ČTK Beck po své premiéře, kterou byla páteční prohra 0:2 s Hradcem.

V neděli padli Piráti i v Plzni (3:5). „Pozitivem je, že se hráči nevzdali ani za nepříznivého stavu a bojovali až do poslední minuty. Na tom se dá stavět," uvedl chomutovský asistent kouče Robert Kaše.

Dva góly dal Josef Straka, který západočeský led dobře zná. „Máme nula bodů, výsledek je špatný. Ale jsem rád alespoň za ty dva góly," svěřil se zkušený útočník Pirátů.

Další kompletní kolo se hraje až v pátek Litvínov hostí Slavii a Chomutov Kladno, Liberec hraje ve Zlíně.