Smlouva je podepsána do konce sezony, pokud se povede dotáhnout administrativní záležitosti, měl by nový forvard nastoupit poprvé už doma s Vítkovicemi. „Získali jsme zkušeného útočníka, od kterého si slibujeme hlavně vylepšení naší hry směrem dopředu a také góly. V minulosti ukázal, že je umí dávat,“ konstatuje sportovní manažer a hlavní kouč Vladimír Růžička. „Pořád se ale rozhlížíme po dalších možnostech doplnění týmu,“ upozorňuje zároveň.

Třiatřicetiletý rodák z Pori se do velkého hokeje odrazil právě z Ässätu, z jehož mládežnických týmů odešel do kanadské juniorské Western Hockey League. V té zaujal skauty Bostonu a Bruins jej draftovali v červnu 2003 ve druhém kole jako 66. v pořadí. Smlouvy s Medvědy se Masi Marjamäki nedočkal, tudíž prošel o dva roky později draftem znovu. Tentokrát na něj ukázala v pátém kole organizace New York Islanders. Ostrované si tehdy dvacetiletého útočníka zabrali v pátém kole jako 144. v pořadí a hned v dalším ročníku jej poslali na farmu v Bridgeportu. Odkud nakoukl do NHL v dubnu 2006, kdy naskočil doma s Philadelphií k jedinému střetnutí v nejprestižnější soutěži světa.

Po pěti letech v zámoří se Masi Marjamäki rozhodl v létě 2006 pro návrat do rodného Pori, odkud po jediné sezoně zamířil do Tampere. Nejprve strávil pět let v barvách Ilvesu, v létě 2014 jej podepsala konkurenční Tappara, jíž pomohl až do finále. V něm mužstvo podruhé v řadě nestačilo na Kärpät Oulu s Ivanem Humlem v sestavě.

Když Tappara o rok později dobyla mistrovský titul, byla už nejnovější posila Pirátů znovu v Pori. Rodnou hroudu však Masi Marjamäki po roce znovu opustil a vydal se vstříc dobrodružství jménem Kontinentální hokejová liga, kde oblékal téměř dva roky dres Jokeritu Helsinky.

V mládežnických letech nastupoval Masi Marjamäki rovněž za reprezentační výběry. Vrcholem této části kariéry byl zisk bronzu na domácím mistrovství světa dvacetiletých v Helsinkách a Hämeenlinně. Na šampionátu stejné věkové kategorie si zahrál i o rok později v USA. V letech 2010 až 2012 prošel důrazný křídelník také seniorskou reprezentací, v níž zapsal šest startů a v prosinci 2010 také jedinou asistenci na Channel One Cup v utkání s domácími Rusy. Shodou okolností jej řídili čeští rozhodčí Milan Minář a Martin Fraňo.

Masi Marjamäki si nyní vyzkouší také českou elitní soutěž, v chomutovském dresu bude šestým vyslancem finského hokeje v historii. Jako první si však s Piráty zahraje Tipsport extraligu. V sezóně 2008/2009 odchytal v Chomutově 42 utkání Jan Lundell. Obránce Marko Toivonen tehdy odehrál 43 zápasů (8+10) a útočník Jussi Tarvainen stihl sedm bitev play-off (1+3).

Během ročníku 2011/2012 hájil dvakrát chomutovskou branku Jarno Laitinen, který zapsal dvě výhry. Zatím poslední finskou akvizicí byl útočník Tomas Sinisalo, jenž během sezóny 2014/2015 pomohl k návratu do nejvyšší soutěže sedmi góly a čtrnácti asistencemi v 53 startech základní části, play-off a baráže.

Libor Kult