Jak se těšíte na první utkání extraligy? Objevuje se nervozita?
Určitě jsem trochu nervózní. Neumím to popsat, ale už mám takové podivné chvění. (úsměv)

Může být hned první zápas důležitý pro vývoj sezóny z hlediska sebevědomí nebo herní pohody?
Základní část extraligy má 52 kol a jeden zápas podle mě nic neřeší. Na druhou stranu by bylo určitě dobré začít sezónu úspěšně. Bude rozhodovat každý bod, který dokážeme jako Piráti soupeřům ukrást.

Jaký je předsezónní cíl v podobě umístění?
Byli bychom rádi, kdybychom dokázali dosáhnout na předkolo play off. Jak bude ale tabulka vypadat se dá těžko odhadnout, protože je to pro nás něco úplně nového. Podle mě napoví první čtvrtina soutěže.

Dá se vyvarovat toho, aby klub v extralize dopadl jako Ústí nad Labem nebo Jihlava, kteří v soutěži neměli příliš šancí?
Vyhrát v základní části 52 utkání a pak můžete být v klidu (smích).

Dá se odhadnout, kdo v letošním ročníku bude patřit k favoritům soutěže a naopak?
Myslím, že týmy, které hrají již delší dobu na špičce, do ní i tentokrát budou patřit. Nelze to ale vůbec odhadnout. Loni byl například Litvínov ještě před Vánocemi první a pak to dopadlo úplně jinak, stalo se, že i Sparta si vybrala slabou sezónu. Extraligu může navíc hodně ovlivnit výluka NHL.

Jak jste spokojen s momentálním kádrem, podařilo se ho doplnit podle vašich představ?
Myslím, že všechno vždycky může být lepší. Já ale věřím, že tenhle tým je poskládaný správně a má na to. Jestli to tak opravdu je, uvidíme.

Posily z NHL? Šance i pro Piráty

Hrozící výluka v zámořské NHL může díky příchodu tamních hráčů zatraktivnit českou extraligu a tím pádem i zápasy Pirátů. Vždyť už koncem září přijede do Chomutova Kladno, které se domlouvá s několika hvězdami, včetně Jaromíra Jágra!

„Extraligu může výluka v NHL hodně ovlivnit, situace v týmech by se hodně měnila," uvědomuje si generální manažer Pirátů Jaroslav Veverka. Má i jeho klub v hledáčku nějaké zámořské posily? Tady je zatím s informacemi opatrnější, ale této šance se nevzdává. „Jsme v kontaktu s více hráči. Zatím ale není nic dohodnutého nebo směrodatného," podotkl k tomu.

Trenéři i manažeři musí řešit složitou alchymii. Jedna věc je přivést do týmu hvězdu z nejlepší hokejové soutěže, věc druhá co to udělá se složením týmu, až hvězda odjede zpátky za moře. Posílí to mužstvo nebo ho to nabourá?

V prvoligových sezonách se Chomutov nebál na play off povolávat posily třeba i jen na pár zápasů, jenže tam jde často o to urvat vítězství v důležitém zápase a překonat bariéru baráže. Radikálně měnit tým uprostřed rozehrané sezony, to je něco jiného.

A do toho musí týmy také řešit, zda budou mít na to, aby špičkovým hráčům zaplatily pojištění. U těch nejlepších se totiž částka může vyšplhat až na miliony korun. Také proto české týmy zatím s konkrétními posilami vyčkávají a více než dvě hlásí jen Kladno a České Budějovice.