Zápas, který je mezi fanoušky nejvyhecovanější v sezoně. Zápas, který se na ledě často strhne v neúprosnou bitvu. Zápas, který do hlediště přitáhne o hodně víc fanoušků než jiné. Tato vše označení neodmyslitelně patří k derby mezi Chomutovem a Ústím nad Labem. To se v rámci jedenáctého kola první hokejové ligy odehraje dnes od 17.30 hodin na chomutovském zimním stadionu.


Po deseti odehraných zápasech jsou týmy KLH Chomutov i ústeckých Lvů na čele tabulky bez jediné porážky. První Chomutov má 29 bodů, druhé Ústí o jeden méně. Je tedy jasné, že vítězi dnešního utkání bude patřit nejvyšší příčka prvoligové tabulky.


„Mezi hráči to tolik vyhecované není, jde teprve o začátek sezony. Vše důležité teprve přijde,“ nechává se slyšet chomutovská ikona Stanislav Mikšovic. „Je to hodně mediálně nafouknuté. Nejsme nahecovaní jen proto, že jde o Chomutov,“ dodává ústecký kapitán Jan Klobouček.
Velké očekávání má ale tento zápas mezi fanouškovskými tábory obou týmů. Prohrát v derby? Největší ostuda! To tvrdí většina příznivců modrobílých barev KLH Chomutov i žlutomodrých Lvů.


Jiskřivou atmosféru mají vzájemné zápasy dvou severočeských rivalů od sezony 2002/2003. Na jejím konci se totiž oba celky utkaly ve čtvrtfinále play off a v prvním utkáné této série dokonce Ústí na chomutovském stadionu vyhrálo 8:5! Od té doby jsou zápasy mezi fanoušky extrémně vyhecované a vášnivé davy často musí uklidňovat dokonce i policie. To bohužel platí většinou o radikálnější části chomutovského kotle.


Na přelomu tisíciletí ale hráli Ústečtí až druhou ligu a v Chomutově o nich nikdo nevěděl. V té době byly velice vyhrocené derby zápasy se sousední Kadaní. Vyprodané stadiony již několik hodin před zápasem a na ledě nervy drásající bitva, taková dříve bývávala chomutovsko-kadaňská vzájemná utkání.


Nyní ale tyto kluby spolu úzce spolupracují a točí mezi sebou hráče. Slovo „derby“ se proto při utkání Chomutov - Kadaň prakticky už nepoužívá.


„Je to obrovský rozdíl. Když jsem dřív chytal za Chomutov, tak ne, že by to u mne byla přímo nevraživost, ale vždy jsem to hodně prožíval. Měl jsem rád tu atmosféru a těšil se na to, hodně jsem se na Kadaň nahecoval. Lidi byli tehdy namačkaní na mantinelech, teď už tolik lidí nechodí, což je škoda,“ vzpomíná brankář Kamil Jarina. Ten opouštel Chomutov ve „válečném“ období a když se teď v létě přesunul do Kadaně, nestačil se divit.


Samotní hokejisté Chomutova i ústeckých Lvů nahecovanost před derby popírají, ale na ledě to pak často vypadá jinak a nezřídka se ledová plocha změní v boxerský ring. Své by o tom mohli vyprávět borci obou týmů. Fanoušci i sami hráči mají jistě v živé paměti dva momenty.
Ten první se odehrál v Ústí v září loňského roku. Chomutovský obránce Révay tehdy sestřelil jednoho z domácích hráčů, načež z ústecké střídačky seskočil na led Sklenička, zezadu jej napadl a pěsti poté létaly na obě strany. Druhý moment je ještě čerstvějí a odehrál se během letošního letního přípravného období. Při přípravném zápase byl nešetrně faulován domácí Mikšovic ústeckým Zemanem a pár minut před koncem utkání si na Zemana počkal chomutovský obránce Bombic, který jej zasypal sprškou tvrdých úderů a hosté poté raději ze zápasu odešli a ten tak byl předčasně ukončen.


I tohle všechno patří k derby. Máte rádi tvrdý, bojovný, ale také technicky velice vyspělý a útočný hokej? Máte rádi elektrizující atmosféru na stadioně? Tak to si rozhodně dnešní zápas nenechte ujít!

Derby Chomutov – Ústí nad Labem za posledních sedm sezon

2008/2009
Ústí nad Labem – Chomutov 2:6
Chomutov – Ústí nad Labem 2:3

2007/2008
Ústí hrálo v extralize

2006/2007, základní část
Ústí nad Labem – Chomutov 2:4
Chomutov – Ústí nad Labem 1:4
Ústí nad Labem – Chomutov 1:0
Chomutov – Ústí nad Labem 1:3

2006/2007, finále play off
Ústí nad Labem – Chomutov 4:0
Ústí nad Labem – Chomutov 2:3
Chomutov – Ústí nad Labem 3:2 pr
Chomutov – Ústí nad Labem 2:3 pr
Ústí nad Labem – Chomutov 5:1

2005/2006
Ústí nad Labem – Chomutov 2:2
Chomutov – Ústí nad Labem 1:4
Ústí nad Labem – Chomutov 3:2
Chomutov – Ústí nad Labem 2:3 pr

2004/2005
Ústí nad Labem – Chomutov 3:1
Chomutov – Ústí nad Labem 2:3
Ústí nad Labem – Chomutov 1:6
Chomutov – Ústí nad Labem 6:2

2003/2004
Chomutov – Ústí nad Labem 0:2
Ústí nad Labem – Chomutov 7:2
Ústí nad Labem – Chomutov 2:1
Chomutov – Ústí nad Labem 6:2

2002/2003, základní část
Chomutov – Ústí nad Labem 1:2
Ústí nad Labem – Chomutov 2:5
Chomutov – Ústí nad Labem 2:1 pr
Ústí nad Labem – Chomutov 1:4

2002/2003, čtvrtfinále play off
Chomutov – Ústí nad Labem 5:8
Chomutov – Ústí nad Labem 4:0
Ústí nad Labem – Chomutov 1:2 pr
Ústí nad Labem – Chomutov 6:2
Chomutov – Ústí nad Labem 6:2

Jak vidí derby v Chomutově?

Stanislav Mikšovic, útočník KLH Chomutov: „Ústí je náš krajský rival a vždycky to mezi námi byl boj o přední příčky první ligy. Mezi hráči to tak vyhecované jako mezi fanoušky není. Je to zápas o první místo, ale bereme to jako každý jiný zápas. Je začátek soutěže a to nejdůležitější ještě teprve přijde.“

Michal Káva, sportovní redaktor Chomutovského deníku: „Já se na derby musím dívat dvěma různými způsoby. Jako fanklubový předseda to samozřejmě beru jako prestižní zápas a za každou cenu, ale férovými a slušnými způsoby, bych chtěl vidět prohru rivalů z Ústí. Na druhou stranu ale o tom musím čtenářům podat objektivní zpravodajství neovlivněné fandovstvím. Mezi hráči žádné napětí kvůli tomu, že přijede Ústí není, přece jen jde teprve o jedenácté kolo základní části. Určitě to ale vře mezi fanoušky, oba tábory se na derby hodně těší. Během vzájemných zápasů Chomutova s Ústím tolik nerozhoduje domácí prostředí, protože oba fanouškovské tábory jsou hodně početné. Chomutov jede na vítězné vlně a hraje v pohodě, ústečtí hokejisté se k několika výhrám museli více protrápit a tak bych viděl šance na vítězství tak 60:40 ve prospěch Chomutova.

Jan Oberstein, místopředseda Fan klubu KLH Chomutov: „Derby s Ústím pro mne znamená boj o první místo. Jde o rivalitu, která nemá v první lize obdoby. Na zápasy chodí hodně fanoušků z obou týmů. Je to tak prestižní zápas, že ho dokoukají do konce i nároční fanoušci z Otvic (smích). Když zalovím ve své bohaté paměti, tak si hned vybavím, jak jsme loni vyhráli v Ústí nad Labem 5:1, to si vybavím hned. Pěkná byla také finálová série o přímý postup do extraligy, ale ta pro nás nedopadla dobře.„

Jak vidí derby v Ústí nad Labem?


Jan Klobouček, útočník a kapitán Ústí nad Labem: „Zápas to bude vyhecovaný ne proto, že je to Chomutov, ale protože je považovaný za favorita ligy a vypadá to, že se o všem bude rozhodovat mezi námi a Chomutovem. Ale že bych byl nějak nahecovaný jen kvůli Chomutovu, to ne. Je to pokaždé mediálně hodně nafouklé. Když se něco stane, tak to všichni řeší, ale jde o věci, které jsou v každém zápase.

Kdybych měl vybrat jedno derby, které mám v paměti, tak by to byla finálové série, kdy se hrálo o přímý postup do extraligy, baráž tehdy nebyla. Hráli jsme v Chomutově a prohrávali 1:2 na zápasy. Čtvrtý zápas šel do prodloužení a my ho zvládli lépe a pak doma postoupili. Toto derby si pamatuju nejvíc, bylo to neskutečně emotivní a vypjaté.“

Pavel Přibyl, sportovní redaktor Ústeckého deníku: „Statistiky hovoří jasně. Na jedné straně ofenzivní smršť v čele s lídrem kanadského bodování soutěže Radkem Dudou, na druhé straně nejlepší defenzivní činnost. Souboj Chomutova s Ústeckými Lvy nabídne, jako každoročně, dramatickou podívanou.

Doby, kdy se hráči obou týmů vzájemně nesnášeli, jsou pryč. I proto očekávám více napětí v hledišti. Ani jeden z táborů fanoušků nebude chtít vidět své hrdiny na kolenou. Aktuální forma hovoří spíše pro domácí, kteří v posledním klání rozstříleli Znojmo, v derby se ale může stát cokoliv. Rozhodovat bude nasazení, bojovnost a psychická odolnost. Nečekám brankové hody, ale strategickou bitvu, která určí, kdo se bude v příštích týdnech vyhřívat na první příčce tabulky.“

Miroslav Stojčenko, šéf fan klubu Ústeckých Lvů: „Určitě to není zápas jako každý jiný, Chomutov je dlouholetý největší rival a to ne jen proto, že je to nejbližší soupeř. I na ledě je to ostřejší než jindy. Kdybych měl zapátrat v paměti, tak si vzpomenu na několik let staré play off, kdy se to začalo poprvé mezi námi a Chomutovem ostřit. Tenkrát jsme v Chomutově vyhráli 8:5, po dvou třetinách to bylo už 5:1. A také rád vzpomínám na finálovou sérii, kde se hrálo o přímý postup do extraligy. Prohrávali jsme 2:1 na zápasy a hráli v Chomutově. Kdyby tehdy vyhrál, šel do extraligy, ale vyhráli jsme v prodloužení a pak doma rozhodli.