I když Dukla Jihlava vedla v SD Aréně gólem v oslabení 1:0, bylo otázkou času, kdy Piráti vyrovnají a otočí vývoj utkání. Jihlava působila bezzubým dojmem, Chomutov po většinu zápasu hru kontroloval a zaslouženě zvítězil 4:2. Druhá branka Jihlavy v přesilovce tři minuty před koncem už nic neřešila, jednalo se pouze o kosmetickou úpravu skóre.

Dva momenty byly zajímavé na prvním semifinálovém utkání 1. ligy Piráti Chomutov – Dukla Jihlava.

Tři ze čtyř gólů Pirátů vsítil útok Šagát, Kämpf, Ondřej Kaše, přičemž všichni útočníci dali po jedné brance. „Je úplně jedno, kdo dává góly. Teď to napadalo nám, příští zápas to napadá první nebo druhé lajně," poznamenal ohledně vstřelených branek Ondřej Kaše.

Právě on se zapsal na straně Chomutova jako první do listiny střelců. Na konci 12. minuty po nádherné souhře s Davidem Kämpfem vyrovnával na 1:1. Kämpf spoza brány zadovkou našel u tyče staršího z bratrů Kašových, pro kterého už nebyl problém dostal puk za Rittichova záda (1:1).

Po brance Marka Hovorky v přesilovce, kdy zvyšoval na 2:1 z jeho oblíbeného místa v levém kruhu, se jako další prosadil Martin Šagát. Bylo to opět z prostoru v blízkosti brankoviště, když z otočky zvyšoval už na 3:1.

„Nejdříve jsem nastřelil tyč, odrazilo se to ke mně a z otočky jsem to trefil. Ani jsem nevěděl, že to tam padlo. Až když jsem viděl diváky a kluci zvedali ruce, pochopil jsem, že to prošlo," popsal svoji první branku v play off slovenský útočník.

Jako poslední se trefil třetí člen formace – David Kämpf. Prosadil se po akci, kterou Piráti předvedli už několikrát. David Kaše po buly v útočné třetině zamířil dopředu, současně vystartoval před branku i David Kämpf a po přihrávce hráč s číslem 10 zasunul puk už do prázdné brány (4:1).

„Právě góly ve druhé třetině rozhodly. Bylo to ale i o štěstí, že nám to tam napadalo. Ale jsme za to rádi. Dali jsme sice všichni z útoku gól, ale důležitější je výhra," řekl na závěr další z chomutovských mladíků.

Druhým momentem v prvním semifinále byl výkon rozhodcovské dvojice Lacina, Roman Svoboda, kteří z plynulého zápasu udělali doslova „bramboračku". Udělili devětadvacet dvouminutových trestů, navíc Martin Šagát dostal osobní trest za nesportovní chování.

V první třetině bylo jenom šest vyloučených, dva na straně domácích, čtyři ze strany Jihlavy. Dvojice Petr Lacina a Roman Svoboda začala úřadovat od druhé třetiny. V prostřední části hry bylo dvanáct vyloučených, hra ztratila tempo, v plném počtu hráčů se skoro nehrálo. Zbytečně se svorně rozčilovali trenéři i hráči na obou střídačkách, dvojice hlavních arbitrů se pasovala do hlavní role. Někdy to vypadalo, že jedenáct hráčů na ledě je tam kvůli dvojici rozhodčích a ne naopak.

Stejný metr pokračoval i ve třetí třetině, až to Martin Šagát čtyři minuty před koncem nevydržel a „ulevil si", když jel kolem rozhodčího a vyfasoval osobní trest.

Bezprostředně po zápase se hráči i trenéři pod hrozbou pokuty nemůžou vyjadřovat k výkonu rozhodčích, a tak se jihlavský Marek Melenovský „schoval" za diplomatické fráze: „Hraje se na hraně a souboje se dohrávají. Byl nastaven nějaký metr a my se tomu musíme přizpůsobit."

Ze strany Pirátů se k výkonu rozhodčích vyjádřil otevřeněji Aleš Totter: „Vyloučených bylo hodně, trpěla tím i plynulost hry. Na jedné straně je to o disciplíně, na straně druhé pak vznikají zbytečné diskuse a hráči jsou podráždění. My máme právo vetovat rozhodčí. Je to na svážení, teď je to těžko komentovat. Je to na rozbor, abychom se na to podívali s chladnou hlavou," řekl k nezvyklému počtu vyloučených asistent trenéra Břetislava Kopřivy.

Piráti Chomutov– HC Dukla Jihlava 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. O. Kaše (Kämpf), 19. Hovorka (Skinner, Chlouba), 26. Šagát (Gajovský), 27. Kämpf (O. Kaše, Šagát) – 8. Melenovský (Důras), 57. Čachotský (Zeman, Štebih). Rozhodčí: Lacina, R. Svoboda – Gerát, Hynek. Vyloučení: 15:14, navíc Šagát (CV) na 10 minut. Využití: 1:0. Oslabení: 0:1. Střely na branku: 28:28. Diváci: 4917. Stav série: 1:0.

Piráti Chomutov: Hanuljak – Skinner, Rutta, Drtina, Bartejs, Toman, Šulák, Stehlík – Hřebejk, Gajovský, Hovorka – Sinisalo, Růžička, D. Květoň – L. Květoň, Dušek, Chlouba – Šagát, Kämpf, O. Kaše – Račuk.

HC Dukla Jihlava: Rittich – Dobrovolný, Staněk, Šidlík, Šimek, Štebih, Čermák, Mocek, Kaláb – Melenovský, Kuřítko, Prokš – Březina, Malec, Harkabus – Seman, Důras, Jergl – Anděl, Zeman, Čachotský.