Pátek a neděle. To jsou hrací dny pro chomutovské Piráty probíhajícího týdne. A nečekají je zrovna lehké bitvy, bojovat budou na ledě jihlavské Dukly a následně v domovské SD Aréně s brněnskou Kometu. Letošního nováčka mezi tuzemskou elitou a úřadující mistry spojuje jedno číslo 12. Právě tolik titulů oba kluby ve své historii vybojovaly.

Momentálně mají k osamostatnění na čele blíž Jihomoravané, kteří okupují se silným týmem nejvyšší příčky tabulky právě probíhající základní části. První letošní měření sil semifinalisty jarního Generali play-off s mistrem vyznělo pod Špilberkem lépe pro Piráty, kteří vyhráli v nájezdech. Jak dopadne druhá bitva? Odpoví neděle 29. října, kdy bude úvodní buly televizního duelu vhozeno v 17 hodin a 50 minut.

"Železní muži" zatím nechyběli

Občas se objeví zpráva, že ten a ten hráč odehrál v dané soutěži nebo daném klubu tolik a tolik utkání bez přerušení. Pohled na aktuální kádr Pirátů a statistiky odhaluje také dvě jména, která na severu Čech působí. Oba hráči shodou okolností posílili mužstvo loni v létě, takže nedávno začali v Chomutově druhou sezónu.

Útočníci Michal Poletín a Petr Koblasa od svého příchodu ještě nevynechali ani jeden mistrovský zápas a pokaždé se vešli do sestavy, takže jejich série momentálně trvá 85 duelů. Tím se nikdo jiný ze současného kádru pochlubit nemůže, neboť ostatní potkaly drobné nebo větší zdravotní potíže či nehráli z rozhodnutí trenéra.

Šestadvacetiletý Michal Poletín zapsal v pirátském dresu rovných 40 bodů za 28 gólů a 12 asistencí a v jarním play-off měl bilanci 3+1. Brzy čtyřiadvacetiletý Petr Koblasa zaznamenal zatím sedm přesných zásahů a 18 přihrávek. Pět bodů ze zmíněných statistik nasbíral v play-off (2+3).

Když loni poprvé přijel do SD Arény s A-týmem brněnské Komety, přitahoval velkou pozornost skautů. V útrobách domovského stánku Pirátů jej sledovaly téměř tři desítky pozorovatelů z řady organizací NHL. V necelých osmnácti letech se Martina Nečase týkal červnový draft NHL, v němž si jej jako dvanáctého v pořadí zamluvila Carolina, se kterou v polovině července podepsal nováčkovskou smlouvu. Hned se také vydal na přípravný kemp Hurricanes, v němž zasáhl minimálně do pěti utkání a připsal si v nich jednu asistenci.

V noci ze 17. na 18. října pak debutoval ve slavné NHL, když v Edmontonu strávil na ledě necelých sedm minut. Do dalších zápasů už rodák z Nového Města na Moravě nenaskočil a nedávno jej Carolina uvolnila zpět do brněnské Komety.

Se souborem kouče Libora Zábranského stále ještě osmnáctiletý centr už trénoval a může naskočit i do nedělního souboje. Loni odehrál všechny čtyři zápasy s Piráty, ale ani v jednom nebodoval.

Libor Kult