Naváže na působení dalších beků Atvarse Tribunsovse s Marisem Jassem. Ti odehráli na severu Čech mistrovské zápasy, další zadák Janis Andersons bojoval o místo v sestavě během přípravy před ročníkem 2012/2013, kdy mimo jiné odehrál dva zápasy v rámci European Trophy, ale v Tipsport extralize za Piráty nakonec nenastoupil. Prostřední ze tří hokejových bratrů si v české nejvyšší soutěži zahraje ve třetím klubu. Po návratu ze zámoří zakotvil v Plzni, loni hájil barvy karlovarské Energie.

Třiatřicetiletý rodák z Rigy pochází z hokejové rodiny, vždyť i oba jeho bratři reprezentují pobaltskou republiku. O rok starší obránce Krisjanis i o tři roky mladší útočník Mikelis se v barvách Lotyšska letos představili na světovém šampionátu v České republice.

Jekabs Redlihs začínal s hokejem v domácích podmínkách, ale ještě v juniorském věku odešel do zámoří, kde hrál nejprve Eastern Junior Hockey League v New Yorku. Poté se na čtyři roky přesunul do univerzitních soutěží a zakotvil v Bostonu, s nímž v sezoně 2005/2006 vyhrál desetičlennou divizi Hockey East. Ještě předtím ale prošel draftem. V červnu 2002 si jej jako 119. v pořadí vybral ve čtvrtém kole Columbus.

Do slavné NHL se však mnohonásobný lotyšský reprezentant nikdy neprosadil, přestože od závěru sezóny 2005/2006 do začátku ročníku 2007/2008 bojoval o místo na farmách Blue Jackets v celku Syracuse Crunch z AHL i v nižší East Coast Hockey League. Poté se však rozhodl pro návrat do Evropy a necelé dvě sezóny strávil v Plzni.

Následovalo pět let v barvách Dinama Riga v Kontinentální hokejové lize, odkud si v úvodu ročníku 2013/2014 odskočil do švédské elitní soutěže, kde odehrál několik zápasů za MoDo. V poslední sezóně se Jekabs Redlihs vrátil znovu na západ Čech, ale tentokrát zvolil Karlovy Vary.

Nejcennější lotyšský dres oblékala nová posila Pirátů už v mládežnických letech, do nejvyšší divize se však podívala až v seniorském věku. Jekabs Redlihs startoval na v letech 2008, 2010, 2011 a 2014 na čtyřech světových šampionátech, kde zaznamenal 23 startů, jednou skóroval, přidal čtyři asistence a připsal si 14 trestných minut. Nyní bude zkušený zadák nastupovat za Piráty.

„Jedná se o kvalitního obránce, kterých není nikdy dost a které potřebujeme. Jeho výhodou je, že je zvyklý hrát v Čechách. Loni působil v Karlových Varech, kde se mi docela líbil a díky tomu víme, co od něj očekávat. V tuhle chvíli bych nerad specifikoval, jaké budou jeho úkoly. Leckdy se stane, že při příchodu hráče s ním počítáte spíš do defenzivy a on vám v průběhu sezóny pomůže v přesilovkách. Pokud se naplní naše předpoklady, Jekabs Redlihs by nám měl pomoci především v obraně," vyjádřil se o nové akvizici trenér Vladimír Růžička.

Zdroj: Piráti Chomutov.