Jedná se o bruslařský trenažer s moderní výpočetní technikou, tzv. Skatemill. Ten je dílem Slováka Dušana Benického, který se již spoustu let stará za mořem o kvalitu bruslení těch nejlepších hokejistů.

„Také já jsem hrával jako mladý hokej, ale nepatřil jsem mezi nejlepší. Chtěl jsem zjistit proč a tak jsem se dal na výzkum anatomie a fyziologie,“ vzpomíná Petr Benický. Ten si po absolvování Univerzity Komenského v Bratislavě a působení na Univeristy of British Columbia v Kanadě udělal jméno díky působení u Vancouver Canucks. „Minulý rok jsem byl v Chomutově na semináři a viděl jsem, že vedení chomutovského hokeje má o Skatemill velký zájem, což mne potěšilo,“ dodává.

Skatemill není v Americe něčím výjimečným, ale v Chomutově jde o unikát. Marketingový manažer KLH Chomutov David Dinda vysvětluje: „Skatemilly vyrábí v Americe několik firem a kdokoliv si jej může koupit třeba do sklepa. My jsme ale získali i know-how pana Benického, který tento přístroj vynalezl. K samotnému stroji totiž máme desetimetrovou plochu z umělého ledu a hlavně špičkové výpočetní zařízení, které přes kamery zjistí, jak hráč bruslí a kde dělá chyby.“

Například může zjistit, že na pravou nohu hráč bruslí o několik procent hůře, což může být často příčinou chronických zranění. Díky analýze počítače pak mohou trenéři udělat dotyčnému hráči individuální plán.

„V Americe jsem otestoval sedmdesát špičkových hráčů NHL s tím, jestli dovedou najednou bruslit, kontrolovat puk, mít hlavu nahoře a ještě registrovat dění okolo sebe. A kolik hráčů to zvládlo? Pouze dva,“ vypráví Dušan Benický. Jeho přístrojem prošla řada hvězdných hráčů, namátkou napřílkad Bondra, Hedican, Bure, Larionov, Šlégr, okoun, Jágr, Demitra, Mike Modano a řada dalších. Také třeba chomutovský obránce Lukáš Pulpán, který také Skatemill otestoval. Zkušenosti s ním získával při ročním zámořském angažmá. „Celý náš juniorský tým do centra pana Benického chodil a hodně nám to pomáhalo. Když jsem se dozvěděl, že by měl být i v Chomutově, byl jsem z toho nadšený,“ říká nejproduktivnější obránce druhé nejvyšší soutěže.

Hokejisté KLH Chomutov budou Skatemill využívat bez rozdílu věku.