Na dnešní tiskové konferenci je představilo vedení klubu. Giffin je v klubu na zkoušku do září, Lundell bude v nadcházející sezoně brankářskou jedničkou.


Sympatickáý dlouhán, brankář z IFK Helsinky, do České republiky přiletěl v úterý večer a během pár dnů si Chomutov oblíbil. Nerozhodilo jej ani to, že hned první střela při tréninku, z hole navrátilce Gombára, jej trefila přímo do hlavy.

Tiskovka se nesla ve veselém duchu, oba hráči působili velice sympatickým dojmem se smyslem pro humor. Lundell například naznačil, že měl řadu nabídek z finské nejvyšší soutěže, ale rozhodl se pro Chomutov, který je pro něj novou výzvou a za jasný cíl má dovézt jej do extraligy. Giffin zavzpomínal, že proti Chomutovu nastoupil na jednom kanadském turnaji jako čtrnáctiletý mladík.

Lundell má smlouvu na rok, Giffin na zkoušku do 1. září rozhodnout

Rozhovor s oběma hráči.

Jak jste kápli na angažmá v Chomutově?
Lundell: Vedení chomutovského týmu mě kontaktovalo ve Finsku, nabídka se mi zdála zajímavá a neměl jsem problémy s rozhodováním. Cítil jsem, že bych mohl týmu pomoct, tak jsem se rozhodl to zkusit. Měl jsem i pár nabídek z Finska, ale hrát v jiné evropské zemi je pro mě výzva.
Giffin: Cítím to jako osud že jsem se dostal do České republiky a jsem velmi spokojený, že jsem tady. Beru to jako výzvu, mám kolem sebe plno starších lidi, kteří mi mohou pomoct.
Jane, klub vás prezentuje coby největší hvězdu a mediální tvář. Už jste někdy byl v podobné pozici?
Lundell: Rozhodně to takhle nevnímám, budu se snažit hrát pro tým, ne jako hvězda. Něco podobného jsem zažil v Helsinkách, jsem s tím smířený, ale neřeším to.
Jak se bydlí vám i vaší rodině v Chomutově?
Lundell: Bydlíme blízko stadionu i centru, všechno je tu blízko. Jsme velice spokojení. Manželka s dětmi tady zůstanou ještě dva týdny a během sezony budou za mnou jezdit na týden.
Jaké máte dojmy ze stadionu, který má do komfortu evropských natož zámořských arén pořádně daleko?
Lundell: Viděl jsem ho už na internetu a líbil se mi. Není nový, ale těším se na zápasy a na tu atmosféru, až se zaplní. Vím, že se bude stavět nová aréna.
Giffin: Celkově z města cítím tradici a historii, ještě jsem nepotkal nikoho z kluků, ale těším se na to.
Hráli jste někdy na tak stařičkém stadionu?
Lundell: V Ausburku jsem hrál na ještě starším stadionu. Byla tam jen jedna krytá tribuna, jinak byl otevřený a bylo vidět na stromy (smích).
Giffin: Nikdy jsem v tak staré hale nehrál. Mám podobnou zkušenost z Montrealu, pamatuju si, že tam byla velká zima a musel jsme mít na sobě víc oblečení než výstroje (smích).
Jste v cizí zemi, vnímáte jazykovou bariéru jako handicap?
Lundell: V komunikaci nebude žádný problém. Ze začátku jsem si myslel, že kluci nebudou schopní se se mnou domluvit, byl jsem překvapen že mluví anglicky. Nemusím se snažit učit česky, i když je pravda, že jsem si z Finska přivezl příručku, jak se domluvit česky. (smích).
Giffin: Já mám nový slovník a budu se snažit učit česky (ze zadní kapsy u kalhot vytahuje malý slovníček). Nevidím v tom problém, dost kluků v týmu umí anglicky.
Charlie, vy už prý znáte pár českých obratů. Můžete něco předvést?
(lámaně, ale s úsměvem spustí) Dobrý, děkuji, jak se máš, dobrou noc (poté, co ho k tomu se smíchem vyprovokuje jeho agent, prohodí ostýchavě i pár nepublikovatelných výrazů).
Před osmi lety jste si zahrál v Kanadě proti Chomutovu, jak na to vzpomínáte?
Giffin: Rád na to vzpomínám, pamatuju si hlavně brankáře, byl strašně obrovský. Přijde mi docela vtipný, že teď hraju za Chomutov.
Váš bratr a gólman Dan je na testech v jihlavské Dukle, těšíte se, až si proti sobě zahrajete?
Giffin: Věřím, že oba dostaneme šanci. Chtěl bych, aby to vyšlo, už se na to těším. Hráli jsme spolu mnohokrát v St. Lawrence, ale nikdy proti sobě. Měl bych velkou motivaci dát mu gól (smích).
Jane, vy zase znáte ze společného angažmá v Helsinkách Čalouna, proti kterému teď budete nastupovat v zápasech proti Ústí.
Lundell: Vnímám ho jako svého rivala, těším se až si proti sobě zahrajeme.
Jaký je váš největší hokejový zážitek?
Lundell: Nikdy jsem nevyhrál titul, což jsem si vždycky přál, ale mám bronzovou medaili ze švédské ligy.
Giffin: To, že budu hrát za Chomutova, je pro mě ten největší zážitek. (do rozhovoru vstupuje trenér Pešout: „Hlavně když se dozvěděl, že bude hrát proti Spartě a Ručinskému, na toho se prý díval v televizi.“)
Co očekáváte od angažmá v Chomutově?
Lundell: Jediná věc je postup do extraligy, nic jiného mě nezajímá.
Giffin: Já s Janem naprosto souhlasím.