V pátek večer se zahajuje finále první hokejové ligy, a to bohužel bez účasti hokejistů KLH Chomutov. Ti mají po semifinálovém vyřazení od Brna dovolenou. Cesta do extraligy přesto existuje. Klub uvažuje, zda koupit extraligovou licenci od týmu, který na extraligu nemá peníze…

Koupě licence je ekonomický výpočet

„Sport je o štěstí, taktice. Koupi extraligové licence beru jako ekonomický výpočet. Bylo by to výhodnější, sezona stála hodně peněz,“ říká předseda představenstva KLH Chomutov Jaroslav Veverka.

Podle něj se v nejbližší době bude měnit sportovní mapa. „Co se týká ve sportu v České republice, dochází ke změně. Ekonomicky silné týmy budou bez problémů, ale bude více klubů, které podmínky extraligové licence nesplní nebo si řeknou, že to pro ně nebude mít smysl. A Chomutov považuji za ekonomicky silný klub,“ vysvětluje Jaroslav Veverka.

Je veřejným tajemstvím, že svoji extraligovou licenci bude po této sezoně s největší pravděpodobností prodávat Znojmo. To ale stále ještě nemá zaručené, že z nejvyšší soutěže nesestoupí. Do konce bojů ve skupině o udržení totiž ještě chybí sehrát pět kol a sestoupit do baráže s vítězem prvoligového finále mezi Ústím a Brnem mohou ještě všechny čtyři týmy – České Budějovice, Kladno, Mladá Boleslav i zmiňované Znojmo.

Nejen ve Znojmě ale mohou přemýšlet o tom, jestli budou ve svých městech nejvyšší hokejovou soutěž hrát. „Bude více klubů, které nesplní podmínky extraligové licence nebo si řeknou, že to nebude mít smysl. Zatím je ale brzo, extraligové týmy ještě vše nevyhodnotily,“ dodává předseda představenstva KLH Chomutov.

Hokej na nejvyšší úrovni je velice nákladným sportem a bez podpory sponzorů a radnice jej není možné provozovat. „Záleží také na komunální politice, na tom, kdo bude chtít extraligu ve svém regionu udržet. Vedení města nám pomůže s výstavbou nového zimního stadionu. Já ještě budu mít schůzku s primátorkou Ivanou Řápkovou nejen o stadionu, ale také o dalším financování sportu,“ zní Veverkova slova.

Koupit extraligu? Není to potupa?

Příznivcům sportovní cesty to tak určitě může připadat. Nedokáží to na ledě, tak si postup koupí? To je sport?

Jenže většina příznivců chomutovského hokeje by jistě rádi uvítala v příští sezoně místo na Benátky či Beroun chodit na Spartu nebo Pardubice. Nakonec, nebylo by to poprvé - v roce 1997 Chomutov koupil práva na druhou nejvyšší soutěž od Ústí nad Labem a dnes se Chomutova, jako bodově nejúspěšnějšího prvoligového celku uplynulého desetiletí, nikdo neptá, jak se do první ligy dostal.

A to samé může platit i například o Karlových Varech. Nikdo z varských fanoušků jistě neřešil při loňském extraligovém finále s pražskou Slavií, že "to" před deseti lety koupili od krachující Olomouce.

Pro jsou i fanoušci. „Samozřejmě by bylo lepší postoupit sportovní cestou, ale koupě by mi rozhodně nevadila. Až bude nový stát nový stadion, tak by mu extraliga určitě slušela,“ říká místopředseda Fan klubu KLH Chomutov Jan Oberstein.

Panuje tedy na straně Chomutova vážný zájem o koupení extraligové licence? „Zatím je brzo, extraligové týmy ještě vše nevyhodnotily. Co se týče odkoupení extraligové licence, tak to nebude pouze mé rozhodnutí, ale i města a sponzorů, že chceme do nejvyšší soutěže toutou cestou,“ uzavírá Jaroslav Veverka.