„V přípravě dostanou šanci Hanuljak s Hronkem. Ten lepší bude jedničkou v Chomutově, ten druhý v Kadani,“ zněla slova generálního manažera KLH Milana Vackeho na úterním Dni s deníkem, který se konal na chomutovském náměstí.

V minulé sezoně měl být jasnou jedničkou v kádru KLH finský gólman Jan Lundell. V základní části podával spolehlivé výkony, ale psychicky nezvládl tíhu rozhodující fáze sezony, play off. Jeho místo tak zaujal z Kadaně zapůjčený Miroslav Hanuljak a ten ve vyřazovacích bojích patřil k nejlepším chomutovským hráčům. Žádné brankářské experimenty se před novou sezonou tedy konat nebudou. „Oba máme prověřené. Posty brankářů máme obsazené a na devadesát procent to tak zůstane,“ dodal manažer Vacke.

Miroslav Hanuljak: Mladý zázrak z posledního play-off

Miroslav HANULJAK: narozen 12. 9. 1984, 180 cm, 72 kg, odchovanec: Litvínov

Po zápasech v juniorské extralize v dresu Litvínova a Havířova Hanuljak poprvé nakouknul do seniorského hokeje v sezoně 2004/2005, kdy odchytal pár zápasů za prvoligový Havířov a druholigový Most. V Mostě vydržel ještě sezonu a půl, v ročníku 2006/2007 se pak přesunul do Kadaně.

Loňská sezona byla pro Hanuljaka v jeho seniorské kariéře tou nejúspěšnější. Jako jasná jednička v kadaňské brance odchytal v základní části 2570 minut, což bylo nejvíce ze všech prvoligových brankářů. Jeho spolehlivé výkony dovedly Kadaň po několikaleté odmlce opět do play off.

To si ale v Kadani nezahrál, protože těsně před ním byl odvelen do Chomutova, aby ve vyřazovacích bojích kryl záda Lundellovi. Finský brankář odchytal čtvrtfinálovou sérii s Jihlavou, kterou Chomutov vyhrál 4:0 na zápasy, ale semifinálovou bitvou s Brnem Lundell psychicky vybouchnul a do branky se tak musel postavit Hanuljak, pro kterého to byla zatím nejtěžší zkouška v kariéře. Fanoušci chomutovského hokeje přijali tuto zkušenost s obavami, ale Hanuljak je brzy uklidnil fantastickým výkonem a byl to on, kdo společně s útočníkem Skořepou patřil k hlavním tahounům chomutovského týmu. Něco z jeho statistik najdete zde.

Názor experta (trenér brankářů KLH Chomutov Michal Podolka): „Hanuljak má hodně rychlé ruce i nohy, dobře hraje hokejkou.“

Lukáš Hronek: Zkušený slavistický odchovanec

Lukáš HRONEK, narozen 30. 5. 1982, 177 cm, 74 kg, odchovanec: Slavia

V pražské Slavii juniorskou extraligou ostřílený a talentovaný Hronek si v mistrovském zápase poprvé vyzkoušel jak chutná dospělý hokej v sezoně 2001/2002, kdy nastoupil hned za čtyři týmy – za extraligovou Slavii, prvoligový Liberec a druholigové týmy Havlíčkova Brodu a Benátek nad Jizerou.

Časté stěhování provází Hronka po celou jeho dospělou kariéru. Od sezony 2002/2003 do té loňské si Hronek zachytal za Slavii, Jihlavu, Beroun, Havlíčkův Brod, Břeclav či Brno.

V dresu brněnské Komety měl Hronek patřit pod vedením bývalého chomutovského kouče Kýhose k hlavním tahounům týmu, ale doplatil na zranění a velikou konkurenci v brněnském brankovišti. V minulé sezoně odchytal za Kometu Brno pouhých jednadvacet minut, jinak kvůli zranění mohl zápasy sledovat pouze v civilu z tribuny. Více o něm ZDE.

Názor experta (Michal Podolka, trenér brankářů KLH Chomutov): „Hronek je také dobrý v rychlosti nohou i rukou, ale toho zase tolik neznám.“

A jak to vidí sportovní redaktor Chomutovského deníku?

Procentuálně 70 na 30, že jedničkou v chomutovské brance bude Hanuljak. Proč? Znalost prostředí, veliký příslib do budoucna a hlavně – za loňské skvělé výkony v play off by si post chomutovské jedničky určitě zasloužil. Ve středu odpoledne navíc Hronek už podepsal roční smlouvu v SK Kadaň.

Na to, jak to vše dopadne, si budou muset příznivci KLH Chomutov počkat do letních přípravných zápasů.