„Klíčový okamžik přišel ve druhé třetině při přesilovce pět na tři, kterou jsme ke konci neubránili. To dodalo domácím vítr do plachet, uklidnili se a pak přidali druhý a třetí gól,“ okomentoval rozhodující okamžiky trenér Pirátů  Jan Šťastný.

Oceláři Třinec – Piráti Chomutov 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Werek (Martin Růžička, Roth), 37. Marcinko (D. Musil, Hrňa), 38. Chmielewski (O. Kovařčík), 57. Chmielewski (Galvinš, Werek) – 60. Klhůfek (Marjamäki, M. Svoboda). Rozhodčí: Šír, Lacina – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 2:4, navíc Flemming 5+DKU. Využití: 1:0. Diváci: 4096.

Třinec: Hrubec – Roth, Gernát, D. Musil, Galvinš, Kundrátek, M. Doudera, Matyáš – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, Werek, Chmielewski – Dravecký, Hladonik, Christov. Trenér: Varaďa.

Chomutov: Peters – Flemming, Jank, Knot, Dietz, Valach, Štich, Trefný – Klima, V. Růžička, Sklenář – T. Svoboda, Duda, Tomica – J. Stránský, Vantuch, Koblasa – Marjamäki, Klhůfek, M. Svoboda. Trenér: Růžička.

Posila Kevin Klima

V dresu Pirátů si odbyl extraligovou premiéru jednadvacetiletý hokejový útočník Kevin Klima, syn Petra Klímy, vítěze Stanleyova poháru, který nastupoval na ledě lídra soutěže v elitní formaci.

"Bylo to dobré, docela podobné jako v Severní Americe. Tady se trochu více bruslí a hokej je techničtější, ale bylo to dobré," uvedl v rozhovoru s novináři Klima, který hrál před nedávným překvapivým přesunem do Evropy celý život v zámoří. "Nikdy jsem v Evropě nehrál, nevěděl jsem, co si mám od toho představit. Proto jsem to ani nějak nebral, že jsou domácí první," dodal Klima.

Mladý forvard minulou sezonu zazářil v juniorce, kde za Chicoutimi nasbíral 94 bodů (43+51) v 74 zápasech a na začátku sezony působil v AHL i ECHL. Pak se sám překvapivě rozhodl pro přesun do prvoligové Kadaně, kde je jeho otec sportovním manažerem a hlavním trenérem. S jakým záměrem? "Chci hlavně trénovat, makat na sobě a na výsledky se nekoukat," vysvětlil Klima.

Jeho otec dnes v Třinci na zápase nebyl, ani mu nedával žádnou extra radu. "Jen mi řekl ať hraju, jak umím. To je všechno. Moc nemysli a prostě hraj," přiblížil Klima, jehož otec byl střelcem - v NHL nasázel v základní části 313 branek, dalších 28 přidal v play off. "Já více nahrávám a taky víc bruslím s pukem než on," srovnával.

Klimu v Chomutově nyní vede Vladimír Růžička, který s jeho otcem hrával. Zkušený kouč ho hned zařadil do elitního útoku. "Vím, že spolu hráli, ale netuším, zda se o mně bavili. Ale jsem rád, že jsem dostal velkou příležitost," pochvaloval si.

Klima měl na zádech číslo 55 a hrál bez jmenovky, ale byl velmi aktivní. V první třetině se prodral přes Davida Musila do gólové šance před Šimona Hrubce, který skvěle zasáhl betonem. Třinecký gólman chytil americkému rodákovi další gólovou dorážku v závěru druhé třetiny. "Chybělo asi štěstí, potřebuju ho více," vysvětlil.

Prohru Pirátů viděl Klima především ve špatné koncovce. „Měli jsme šance, ale nedali jsme je. Hráli jsme i přesilovky, ale musíme prostě zakončit.“ Zápas ale rozhodla druhá třetina, kdy Piráti přišli o Bretta Flemminga po tvrdém zákroku na domácího Douderu. „Hráli jsme pět minut v oslabení, z toho skoro dvě ve třech proti pěti. Ztratili jsme zápas tam.

Velký rozdíl mezi zámořským hokejem a extraligou neviděl. „Bylo to dobré. Docela podobné jako v severní Americe. Tady se trochu více bruslí a hokej je těchničtější.“ Svoje šance Klima moc komentovat nechtěl. Chybělo mi hlavně štěstí. Toho bych potřeboval víc. Hlavu z toho, že Třinec vede tabulku, však těžkou neměl. „Já jsem v Evropě nikdy nehrál, tak jsem nevěděl, co si mám představit. Proto jsem to tak ani nebral, že jsou první,“ dodal Klima.