Piráti po dlouhých bitvách dokázali vydřít postup do elitní soutěže, kde se Verva drží už 54 roků. A dnes to vypukne. Bárka chomutovských Pirátů míří na Hlinkův stadion a bude se na co koukat. Předpokládá se plný dům, oba týmy mají navíc v tabulce shodně osmnáct bodů.

Oba celky se spolu utkaly v rámci přípravy před novou sezonou. Jak měření sil dopadlo? Neslavil nikdo, soupeři se rozešlí smírně 3:3. A už v přípravě byl zápas místy dost vyhecovaný. Mistrovský duel o body tak bude skutečným tahákem.

„Určitě na stadion dorazí hodně lidí, a to nejen z Litvínova. Mohlo by být vyprodáno," přemítá Jiří Šlégr, bývalá hráčská ikona Litvínova. „Myslím, že to bude podobné jako naše derby s Ústím nad Labem. Tahák pro fanoušky," přidává chomutovský kapitán Milan Kraft.

V kalendáři si den zápasu červeně zakroužkovali i fanoušci obou týmů.

„Chomutovu jsme postup do extraligy přáli. Už jen kvůli takovým zápasům, jaký bude dnes derby. Doufám, že atmosféra tomu bude odpovídat," říká litvínovská fanynka Jarka Novosadová. „Samozřejmě se těšíme. Pro nás je extraliga splněný sen, navíc po tak hrozně dlouhé době a tolika neúspěšných barážích. Derby je třešnička na dortu," dodává chomutovský příznivce Roman Skalník.

Chomutovští fanoušci budou v Litvínově skoro doma. Autem je to z Chomutova půl hodiny, navíc řada z nich sem léta na extraligu jezdila. Však se také skupinka skalních fandů rozhodla, že první derby oslaví po svém - do Litvínova vyrazili pěšky!

Zajímavosti k derby Chomutov Litvínov

 - v roce 1974 se naposledy v lize utkaly Litvínov a Chomutov.

 - oba celky mají na kontě stejně bodů (18) a jsou momentálně sousedy v tabulce (8. a 7. místo), dělí je jen nepatrný rozdíl ve skóre.

 - Hruška, Zálešák, Hanuljak ti všichni v minulosti nastupovali v Litvínově, momentálně třetí brankář Hanuljak je odchovancem. Lídr kanadského bodování černožlutých Viktor Hübl má trvalé bydliště v Chomutově.

 - Nastoupí proti sobě bratři Frolíkové. Ten známější, Michael, který hraje v NHL, nastoupí za Piráty. V dresu Vervy hraje starší Martin.

 - Skupina skalních chomutovských fandů se rozhodla oslavit první derby po svém : vyrazila na něj pěšky! Sraz měli v deset hodin před chomutovským stadionem, jdou přes Jezeří a Horní Jiřetín.