Minulý rok měli celkem 174 výjezdů, letos jich napočítali 45. „Jezdíme k požárům, dopravním nehodám, odchytáváme včely a další. Vyjíždíme ke všemu možnému,“ popisuje velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Jirkov Pavel Kolář.


Je jich celkem šedesát sedm


Hasičský sbor má dohromady šedesát sedm dobrovolných hasičů.


Ve výjezdové jednotce, kterou platí město Jirkov, je jich dvacet sedm.


Zbytek hasičů v organizaci jsou převážně důchodci, kteří přispívají finančně a zúčastňují se společenských akcí a besed.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE


Lezou třeba po věži


Jirkovští hasiči mají různá školení a cvičení a schází se každé pondělí.


Nejdříve uklidí areál, přezkouší dýchací techniku a jiné. Po tom mají hodinu školení od velitele. „V zimě jsou to spíš přednášky a v létě různá cvičení,“ uvádí velitel Kolář.


Dále dodává, že při cvičení lezou například na cvičnou věž, vážou uzle, učí se jak používat ochrannou pásku, slaňují – pověsí se na lano a slezou dolů jako horolezci. „Vlastně se učí, jak se zachránit, když hoří například v panelovém době a jediná cesta je oknem po laně,“ vysvětluje slaňování velitel Kolář.


Dále se zúčastňují různých školení.Například se učí používat motorové pily, čerpadla a celou řadu dalších věcí.
Velitelé pak jednou ročně musí projít cyklickým školením, kde si většinou opakují velení u zásahu a jiné.
Od roku 2005 dostávají také nová auta.


„Měli jsme staré vozy ještě z roku 1972,“ sděluje hlavní důvod výměny vozidel Pavel Kolář.
V dnešní době už mají nové tři cisterny, jedno dopravní auto a jedno velitelské. „Stará jsme prodali,“ dodává Kolář.

Kozlův hasičský počin

Na Silvestra zachránili kočku.
I když hasiči už udělali mnoho dobrých skutků a vyjíždějí převážně k požárům a dopravním nehodám, velitel Pavel Kolář si vzpomněl na jeden kuriózní případ.
„Přímo na Silvestra nám volal majitel kočky, že uvízla v potoce. Bylo to asi ve čtyři hodiny odpoledne.“ Kočka seděla uprostřed potoka na zamrzlém ostrůvku a zoufale mňoukala.
Hasiči se k ní dostali s pomocí žebříku, který spustili do koryta rybníku.
Potom po něm jeden z hasičů slezl přímo k ní. Chytl jí a zachránil.
Kočka byla v pořádku, jen se klepala zimou.
Hasiči ji pak předali majiteli, který byl za záchranu mazlíčka velice vděčný.

Vznikl v roce 1874


V historických materiálech je uvedeno, že v Jirkově byl hasičský sbor založený v roce 1874 a jeho prvním velitelem byl hostinský Emanuel John.


Sbor byl založený jako německý. Není se čemu divit, v roce 1900 tu bylo občanů německé národnosti přes čtyři a půl tisíce a Čechů pouze šest.


V chomutovské městské kronice je zápis z roku 1878 a píše se tu o velmi dobré činnosti hasičů.V tomto roce zasahovali při požáru zaviněném bleskem. Za tento čin dostali pochvalu od radních.


V letech 1927 až 1928 osídlili město Jirkov a okolí horníci. Pravděpodobně proto vznikl o rok později Sbor dobrovolných hasičů v Jirkově.
„Bohužel z období vzniku obou sborů až do osvobození naší republiky v 1945 nemáme, kromě zmínek v městských kronikách, žádnou dokumentaci,“ říká Kolář.