Mezi významné události letošního roku patří vznik Tělovýchovné jednoty VČSA Ervěnice.

Psal se říjen 1898, když na ustavující schůzi Sokola v hostinci U Hortigů byl zvolen prvním starostou M. Chládeček a náčelníkem F. Šourek. Členů přibývalo jenom pozvolna, protože pro členství byli zaměstnanci pronásledováni a mnohdy jim hrozilo propuštění z práce. Mnozí museli své členství utajovat. V roce 1922 za pomoci sbírky a půjčky se započalo s realizací výstavby sokolovny a 9. března 1924 byla sokolovna slavnostně otevřena. Stala se nejen tělocvičnou, ale i kulturním střediskem. Vznikl lyžařský oddíl se 120 členy, byl založen i divadelní spolek. V sokolovně se konaly různé tělovýchovné akce, veřejné vystoupení, akademie, plesy a divadelní představení. Pak přišla okupace. Za své vlastenecké přesvědčení byl fašisty popraven Karel Popelka a stejný osud stihl i členy Zedníčka, Kouteckého a Zbírala.

Činnost tělovýchovné jednoty byla postupně obnovována až po roce 1945. Na konci padesátých let minulého století byla ale činnost jednoty narušena, a to likvidací obce. Většina obyvatel se přestěhovala do Jirkova, kde již v roce 1960 zahájili cvičení ženy. O rok později to bylo žactvo a dorost ve škole na sídlišti v Nových Ervěnicích.

Ve stejný čas slaví vznik i volejbalový oddíl, kde mezi zakládajícími členkami byly Urbanová, Růžinová, Dvořáková, Matoušková a další. Tehdy byl zvolen předsedou oddílu J. Hampacher. Po přestěhování jednoty se i zde utvořila družstva mužů, žen, dorostu a žáků. Volejbal nese jméno Ervěnic v celé republice, počínaje mužským kádrem, ženami, juniorkami, dorostem a žákovským družstvem, jakož i těmi menšími. Nyní se z Jirkova trochu volejbal vytratil díky rozestavěné tělocvičně u 4. ZŠ Krušnohorská. Po přestavbě bude mít ale sportovní hala parametry i na mezinárodní volejbalovou soutěž. Svůj podíl na výchově mají Zdeněk Hlinovský, Radoslav Malárik, Miroslav Bolomský i řada dalších mužů a žen.

O založení oddílu kopané se v roce 1923 nejvíce zasloužili funkcionáři Římsa, Dědek, Král, Firbach, Kozler a mnozí další. Za patnáct let se fotbalisté probojovali až do první „A" třídy. Po 2. světové válce zde našel fotbal opět úrodnou půdu. Hrály se turnaje jako například „Memoriál Karla Smoly", který tak připomínal jednoho ze zasloužilých členů Severočeské fotbalové župy. Hřiště u bývalého pivovaru převzali po likvidaci obce Ervěnice fotbalisté škvárové. Před několika lety se dočkali konečně ještě za života dlouholetého funkcionáře Václava Pecháčka travnaté hrací plochy, včetně úpravy okolí a kabin.

K fotbalovému dění Ervěnic v současnosti přispěly i ženy, které hrají divizi Čechy, skupinu „A". Nejen v minulém ročníku, ale i již v této podzimní části si vedou dobře. Svoje utkání hrají na hřišti, které patřilo Slovanu Jirkov. Poděkování za vstup Ervěnic do ženského fotbalu patří nejen Anně Hausdorfové jako vedoucí družstva, ale také trenéru Igoru Delinčákovi a všem dalším, kteří nebo které se na činnosti tohoto fotbalového oddílu podílejí.

Ervěnice mají fotbalovou základnu, kterou mimo žen tvoří také „A" tým mužů v I. A třídě , „B" družstvo v okresním přeboru, dorost v přeboru Ústeckého kraje, žáci v regionální soutěži atd. Svou činnost nyní rozvíjí v oddílu řada funkcionářů pod vedením Miroslava Šístka a jeho spolupracovníků včetně trenérů.

NAPSAL LUDVÍK KOSTRHUN.