„Neříkám, že budeme po podzimu v tabulce ČFL první, protože mužstvo teprve tvoříme za pochodu, ale nahoře být chceme určitě. Podzim je o tom, udržet kontakt se špičkou. Pracujeme na lepších podmínkách pro hráče, snad je sem postupem času dokážeme získat. Je to o ekonomice, což není jednoduché," říká Luboš Urban, jehož hráčská i trenérská profese zavedla mimo jiné rovněž do francouzského US Ivry.

Přesto jste vábení Chomutova neodolal?

Nabídky si vážím. Šel z profesionální soutěže do třetí ligy. Budeme se snažit o postup, druhá liga už je divácky zajímavější. Ale stále je to běh na dlouhou trať.

Jaká je podle vás ČFL, tedy třetí liga, soutěž?

Náročná. Z osmnácti klubů postupuje jeden. Znám to z vlastní zkušenosti, když jsem v ní trénoval. Je to taková divočina.

Na jaře jste vedl druholigovou Vlašim…

Smlouvu jsem měl do 30. června a věděl, že chystají spolupráci se Spartou, která si tam logicky bude chtít dosadit svého trenéra. To se i stalo a nastoupil Martin Frýdek.

Co vy?

Já jsem se mezitím zajímal o další možnosti, koketoval jsem se zahraničím, nabídku jsem měl i z Francie, kde už jsem působil. Mezitím mě kontaktoval Ivan Horník a s ním jsem se dohodl na prvním místě. Konkurovat mohla jenom cizina, ale když jsem sem přijel a viděl ten nádherný stadion, řekl jsem: Beru to, stojí to za to. Rýsujete se tady zajímavá věc. Já mám něco za sebou, Ivan mnohem víc. Myslím, že by za námi mohla být vidět zajímavá práce.

Těšíte se na spolupráci s ním?

Známe se třicet let. Hráli jsme proti sobě, já vedl proti Ivanovi Horníkovi spoustu mančaftů. Nikdy jsem s ním nedělal, ale teď se těším. Jsme kamarádi, bavili jsme se o fotbale. Vím, že je zapálený. Myslím, že by nám to mohlo fungovat. Ale to se uvidí až na hřišti a podle výsledků.

Sliboval vám i posily?

Trošku vidím i do ekonomiky a vím, že to jednoduché není. Musíme jít postupně, nic nejde hned a všechno musí mít hlavu a patu. Věřím, že sponzoři budou štědřejší a že budeme  moci sáhnout po posilách i do první a druhé ligy. Třeba pro hráče, kteří tam stabilní místo nemají, ale nám mohou pomoci. Přichází Krbeček, Kropík, ještě si necháváme okénko pro jednoho kvalitního hráče.

Na jaký post?

Uvidíme, kde nás bude tlačit bota. Zase nechceme mít kádr 24 hráčů. To je strašně moc peněz. Stačí nám osmnáctičlenný. To znamená 16 hráčů do pole a dva gólmani. Kdyby byly problémy, můžeme někam sáhnout. Nejdeme kvantitou, ale kvalitou. V danou chvíli jsem spokojen.

Přijímáte roli třetiligového favorita?

To netvrdím. Třetí ligu jsem sledoval, v jejím závěru jsem jezdil do Kolína, protože to byla farma Vlašimi. Budou tam tři čtyři kvalitní mančafty. Kolín to dal dohromady s Mladou Boleslaví, loni suverénně vyhrála Chrudim, která nepostoupila do druhé ligy jen kvůli stadionu. Nahoru chce Sparta B, která má mladé běhavé kluky. A vždycky se ještě jeden tým ukáže.


Krbeček: Láká mě další výzva

Chomutov – Plejádu zkušených plejerů rozšíří v kádru třetiligového FC Chomutov 26letý brankář Lukáš Krbeček, který tam míří zatím na půlroční hostování z Plzně. Právě v jejím, příbramském, ostravském a brněnském dresu nasbíral v nejvyšší soutěži 60 startů.

„Pan Horník se domluvil s Viktorkou, domluvené jsou všechny tři strany, teď budu chytat za Chomutov. Neberu to jako ústup ze slávy. Někdo se možná dívá na to, že jdu po pěti letech z první ligy do třetí, ale jdu do ambiciózního klubu. Chci se dostat opět nahoru, čeká mě výzva, nové nastarování kariéry," říká.

Premiéru si odbyl proti Spartě (0:1). „Hoďte ho do vody a plav. Byl to ostrý začátek. Snad bude dál chodit hodně diváků, v ČFL budeme muset útočit, soupeře přehrávat," dodal Krbeček. ⋌(no)