Byly nad jejich síly! Hlavně brněnský Helas dominoval a v semifinále proti tomuto futsalovému týmu si Baníkovci příliš šancí nevytvořili. V souboji o třetí místo rozhodli individuální chyby a Baník v souboji o medaili podlehl Interobalu Plzeň 1:4. Stejně jako v loňském roce tak zůstali chomutovští mladíci bez medaile a obsadili ve finálovém turnaji futsalové juniorské ligy U17 nepopulární čtvrté místo. Vítězem se po zásluze stal nejlepší tým, semifinálový přemožitel domácích borců Helas Brno.

Brno ukázalo precizní obranu 

„Myslím si, že východní skupina 1. ligy je silnější (základní část 1. ligy juniorů U17 se hraje na dvě skupiny Západ a východ, pozn. red.). V signálech a futsalovosti nás Brno přehrálo. Když jsme dali hru do pěti, tak jsme je přehráli, ale kvalita byla spíše na straně Brna. Helas zaslouženě postoupil do finále, my se porveme o třetí místo," prohlásil po semifinálovém utkání s Helasem trenér Baníku Martin Farář.

Celkové pořadí1. RK Helas Brno
2. MADOS MT Hradec Králové
3. SK Interobal Plzeň
4. FC Baník Chomutov

I když více ze hry měli v semifinále domácí, na palubovce chomutovské haly dominovali hosté z Brna. Vynikali precizní obranou a rychlým přístupem k protihráčům. Vedení se ujali v 7. minutě a pak kontrolovali vývoj zápasu. Tři minuty po přestávce zvýšil na dvoubrankový rozdíl Zbyněk Špička a pět minut před koncem Jakub Sznapka už na 3:0. Chomutovští pak poslali do hry pátého hráče a hráli „bez brankáře". Zdramatizovat zápas se jim už nepodařilo, v závěru ještě dvakrát inkasovali a odešli poraženi 0:5.

„Máme šikovné hráče, ale Brno má futsalovější tým. Naši kluci jsou dobří, ale máme je z velkého fotbalu. Společných tréninků nemáme moc, kluci mají svoje fotbalové tréninky. Za rok je vysloveně nepředěláme. Snad na nás nezbyde bramborová medaile," věřil po semifinále Martin Farář.

No, a zbyla! Škoda! Chomutovští proti vítězi západní skupiny Interobalu Plzeň po brance Tomáše Vávru vedli, ale závěr první dvacetiminutovky patřil hostům. Nejdříve vyrovnali a osud utkání a „váhy na misce zápasu" se naklonily na stranu Plzeňských několik sekund před koncem první poloviny. Střelec první branky váhal s odkopem, situaci ve vlastní obraně se snažil vyřešit fotbalově a ztratil míč. Bohdan Shklyarskyy nezaváhal, trefil přesně a získal pro hosty výhodnější pozici.

Gól šest sekund před koncem půle

„Škoda individuální chyby. Dostat šest sekund před koncem poločasu gól, taková chyba se nemůže stát. Udělal kličky, zamotal se. Kdo udělá chybu, ten prohrává. To platí i ve futsale," popsal kritickou situaci Martin Farář.

Utkání chomutovského Baníku (v modrém) proti Helasu BrnoZdroj: Roman DušekDalší rozhodující moment přišel hned po začátku druhého poločasu. Rozehraný rohový kop a střela z první na nabíhajícího spoluhráče. Tomáš Buchta trefil z voleje přesně. A najednou to bylo 3:1 pro Plzeň. Poslední branku přidal před koncem Bohdan Shklyarskyy a definitivně vystřelil pro Plzeň bronz. Chomutovským mladíkům zůstalo čtvrté místo.

„Máme bramborovou medaili, teď už nenaděláme nic. Můžeme být spokojeni, že jsme postoupili do Final Four. Nechali jsme ve skupině za sebou Spartu, která měla výborný mančaft. I Slávii! Jsem spokojený, že jsme postoupili do závěrečné čtyřky, kluky musím pochválit," vážil si postupu mezi čtyři nejlepší týmy České republiky ve futsalové kategorii U17 Martin Farář.

Výsledky Final Four U17:

Semifinále I:

Interobal Plzeň - Mados Hradec Králové 3:4 PK (2:2)
Branky: 10. Shklyarskyy, 17. Skopový, 26. Paul - 12. Mach, 20. Mach, 32. Rajnoch, rozhodující PK Mach

Semifinále II:

Rádio Krokodýl Helas Brno - Baník Chomutov 5:0 (1:0)
Branky: 7. Šperka, 23. Špička, 35. Sznapka, 39. Sznapka, 40. Šarközy

Zápas o 3. místo:

Interobal Plzeň - Baník Chomutov 4:1 (2:1)
Branky: 18. vlastní, 20. Shklyarskyy, 23. Buchta, 39. Shklyarskyy - 8. Vávra

Finále:

Mados Hradec Králové - Rádio Krokodýl Helas Brno 1:3 (0:0)
Branky: 39. Mach - 30. Šperka, 37. Mikeš, 40. Šperka

Soupiska Baníku Chomutov: Cafourek, B. Klíma - D. Klíma, Blaško, Kontra, Šlégr, Tykal, Myšička, Vávra, Šorsák, Šimáček. Trenér Martin Farář.

L. Kostrhun