Na Chomutovsku aktuálně funguje 24 oficiálních fotbalových rozhodčích. Fotbalová asociace si však představuje jejich počet minimálně zdvojnásobit. Může to být velká šance například pro fotbalisty, kteří se chystají ukončit svou hráčskou kariéru. Nebo pro nadšené mladé sportovce. Pro nové rozhodčí jsou navíc připraveny další bonusy, například v podobě pravidelného vzdělávání, případně zařazení do Akademie rozhodčích a vedení zkušenými instruktory nebo mentory.

„Kdo se chce dostat jako rozhodčí na vrchol v profesionálním fotbale, nebo dokonce na mezinárodní úrovni, měl by začít kariéru rozhodčího v mladém věku okolo 20 let. Ti nejschopnější se mohou například ještě před dovršením třicítky objevit na listině pro domácí nejvyšší soutěže,“ dodal Malík, předseda Fotbalová asociace České republiky, která hledá nové muže i ženy.

Cílem je posílit řady rozhodčích a vytvořit novou generaci sudích. Asociace je připravena investovat do jejich rozvoje a pomoci jim v jejich postupu v rámci fotbalových soutěží. „Hledáme sportovně založené fotbalové nadšence, kteří mají fotbal pod kůží a chtějí být jeho součástí. Pokud nemůžete fotbal z jakýchkoli důvodů hrát, tohle je cesta, jak u něj zůstat,“ dodal předseda největší sportovní asociace v Česku.

Rozhodčí musí být připraveni nejen teoreticky, ale i po fyzické stránce, musí znát pravidla a vždy musí být maximálně koncentrovaní a psychicky odolní. Novým kandidátům by navíc mělo být minimálně 15 let. Registrační formulář pro nové uchazeče najdete na webu chcipiskat.cz.

V současné době v Ústeckém kraji působí 255 fotbalových rozhodčích, z toho 54 se pohybují v krajských fotbalových soutěží a 201 zase v okresních soutěžích.

Jiří Uhlíř