Brno se nacházelo na sestupových pozicích už od 21. ligového kola, tedy od konce února. Naposledy v pátek v Liberci uhrálo remízu 1:1. „Všichni nás už odepsali a poslali do druhé ligy. Hráči ale v zápase ukázali, že mužstvo má kvalitu a charakter. Samozřejmě přijímám, že takhle tým musí pracovat celou sezonu, ne jen ve vybraných zápasech, a to je důvod, proč jsme na sestupovém místě,“ uvedl brněnský kouč Richard Dostálek.

On i jeho svěřenci čelili ostré konfrontaci s příznivci Zbrojovky po posledním domácím utkání s Mladou Boleslaví, které podlehli 2:3. Ti dávali postavení týmu v tabulce za vinu vedení klubu i kouči Dostálkovi. „Zbrojovácký fanoušek je z historického hlediska náročný a přeje si, aby se sem vrátil dobrý fotbal. Realita je ale jiná. Pak je bohužel naštvaný a hráči si to s ním můžou vyříkávat, jak chtějí, ale rozhoduje se na hřišti. A tam kvalita není,“ líčil bývalý prvoligový fotbalista a nyní televizní expert Luboš Kalouda.

FC Slovan Liberec - FC Zbrojovka Brno (32.kolo) 1:1
Bod zachránil v závěru Růsek, Zbrojovka je však nadále v kritické situaci

Jihomoravané přitom bodovali ve třech z posledních čtyřech zápasů, jenže pokaždé jen remizovali. Po sobotním vítězství Příbrami 1:0 s Jabloncem navíc klesli v tabulce na předposlední sedmnáctou pozici. „Klíčové duely Zbrojovky v boji o záchranu byly doma s Pardubicemi (Brno prohrálo 1:2 – pozn. red) a Teplicemi (0:0 – pozn. red.). Tyto zápasy mělo mužstvo zvládnout,“ nabídl pohled Kalouda.

Po klíčovém souboji s patnáctými Teplicemi navíc přišla pokuta od vedení klubu ve výši jeden a půl milionu korun. „Ta kvalita v kádru prostě schází. Kdyby tam byla, tak si Zbrojovka musí v takových zápasech vytvořit hned několik šancí a na hřišti dominovat, ale to se prostě nestalo,“ prohlásil Kalouda, jenž v A týmu Zbrojovky nastoupil k sedmadvaceti utkáním a v nich dal pět branek.

Aby Brňané před posledními dvěma ligovými koly udrželi aspoň teoretické šance na setrvání mezi elitou, potřebovali v pátek na severu Čech zvítězit. „Pokud bojujete o záchranu, měli byste hrát vabank, aby z toho vznikly brankové příležitosti. Zbrojovka si jich v Liberci ale moc nevytvořila,“ poznamenal třiatřicetiletý Kalouda.

Uspokojí fanoušky?

Jen o bodovém zisku rozhodl v 93. minutě z jediné brněnské střely na branku ve druhém poločase útočník Antonín Růsek. „Tam byla podle mě nedůslednost a nekoncentrovanost hráčů Liberce, kteří se už viděli v kabině. Touhle chybou dovolili Zbrojovce vyrovnat, ale Liberec měl daleko víc brankových příležitostí a zasloužil si vyhrát,“ vysvětlil Kalouda, který aktuálně působí v Tatranu Bohunice na pozici obchodního a marketingového ředitele.

V lednu brněnští fotbalisté prohráli na domácím hřišti s Libercem 0:3. Nyní jim navíc bude chybět i záložník Ondřej Pachlopník (vlevo).
Pivarník: Absence není problém. Zbrojovka má průměrný tým, ve kterém chybí lídr

Zbrojovka v Liberci uhrála v jarní části soutěže už sedmý bod z venkovních utkání, zatímco na domácím hřišti po krátké zimní přestávce získala jen dva body. „Co se týká herního projevu, Zbrojovka na mě nepůsobí týmově. Když se podíváme na Pardubice (loni postoupily z prvního místa ve druhé lize – pozn. red.), taky tam nejsou žádná jména, ale bojovností, zarputilostí a nadšením si za tím šly. Teď jsou v pohodě ve středu tabulky a ukázaly, že na první ligu mají. Kdežto Zbrojovka je v sestupových pásmech,“ srovnal Kalouda.

V závěrečných dvou kolech čeká Dostálkovy svěřence doma poslední Opava a na Letné pražská Sparta. „Musíme aspoň vyhrát zápas s Opavou, protože naše domácí bilance je šílená. My potřebujeme nějak uspokojit naše fanoušky, i když se nám doma moc nedaří, teď potřebujeme proti Opavě zabrat,“ burcoval brněnský brankář Martin Berkovec.

A řeší už vedení brněnského klubu změny pro příští sezonu? „Na tuto otázku je moc brzy,“ prohlásil v pátek po utkání s Libercem Dostálek.

Do první ligy se dostal brněnský celek díky jednáním od zeleného stolu, když se nejvyšší česká soutěž rozšířila z šestnácti na osmnáct mužstev. Ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE tehdy obsadil druhou pozici za Pardubicemi.