Domácí difuser k odstranění pachů:
CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
Odstraňte vše, co v bytě zapáchá
Ne že by v obchodech bylo málo vonných svíček, difuzérů a osvěžovačů vzduchu. Je to sice rychlé řešení, ale nejsou úplně zadarmo a jejich odér nemusí vyhovovat každému. Naštěstí existuje dostatek domácích možností, které jsou účinné a navíc si složení i intenzitu vůně můžete vybrat nebo vytvořit sami.
Vonící domácnost je příjemná, ale pokud má vůně sloužit hlavně k tomu, aby přehlušila nepříjemný zápach, je rozumné nejdříve vyhledat jeho zdroj a eliminovat jej.
Nahrává se anketa ...
Odkud se pachy nejčastěji linou? Je to všude stejné: z přeplněného odpadkového koše, zapáchajícího odpadu v dřezu či umyvadle, špinavého nádobí, neuklizené ledničky, páchnoucích bot nebo ze špatně větrané zatuchlé koupelny. Kromě zápachu nás tato nevábná zákoutí ohrožují i množstvím bakterií a plísní, takže je lépe je pořádně uklidit.
Úplně bez viny nebývají ani domácí mazlíčci, proto je dobré posvítit si na místa, která si oblíbili. I když koberce, pohovky, pelíšky a matrace čistíte, zápach někdy přetrvává.
Jedlá soda má přirozené deodorační vlastnosti, takže zápach zmizí a namísto něj bude místo čistě a příjemně vonět bylinami.
„Chcete-li jej odstranit, nasypte jedlou sodu na koberec. Sodu lehce vetřete do koberce kartáčkem nebo smetákem a nechte působit hodinu nebo dvě,“ píše magazín Good Housekeeping, který se zabývá recenzemi produktů určených pro domácnost.
Pak vezměte vysavač s vyčištěným filtrem a čistým sáčkem a koberec, případně matraci nebo pelíšek, pečlivě vyluxujte.
Jak z koberce odstranit zápach a současně jej provonět radí na svém webu interiérová designérka Sophia Lee: „Smíchejte jedlou sodu se sušeným rozmarýnem a pár kapkami levandulového esenciálního oleje. Opravdu pořádně promíchejte, abyste si olejíčkem nezničili textil či koberec. Poté směs stačí rozprášit po koberci či pohovce, nechat působit alespoň půl hodiny a důkladně vysát.“
Na zápach z vaření platí soda, káva i ocet
Ale i kdybychom doma měli vzorný pořádek, stačí jedno vaření vydatné večeře a problém se zápachem je tady. Ryby, květák, přepálené tuky – některé nelibé vůně se v domácnosti umějí držet dlouho. I tady pomůže obyčejná jedlá soda.
Stejně dobře umí neutralizovat kuchyňský zápach i obyčejná kávová sedlina. Stačí, když ji před spaním rozložíte na talíř nebo do misky.
„Jednoduše nasypte na talíř několik lžic jedlé sody a nechte přes noc ležet v kuchyni, aby se do ní vstřebala vůně večeře,“ uvádí web s radami pro domácnost The Spruce.
Dalším šikovným pomocníkem je bílý ocet. Stačí jej nalít do dvou misek a nechat na kuchyňské lince, nebo půl šálku octa převařit v hrnci s šálkem vody. „Vaše kuchyně bude sice zpočátku vonět octem, ale pak se všechny přetrvávající pachy rozplynou,“ upozorňuje The Spruce.
Jinou nepříjemností, která může pokazit dojem z našeho domova, jsou páchnoucí boty. „Pokud máte boty, které zapáchají, jednou z možností je nastříkat do nich suchý šampon. Pach by by měl zmizet,“ doporučuje Sophia Lee.
Rychlá a účinná pomoc z jednoho hrnce
A teď už se můžeme věnovat tomu, jak svůj dům či byt co nejpříjemněji provonět. Účinné jsou esenciální oleje, aviváž, květiny, byliny, ovoce, oblíbené koření, ale i vůně do auta. Záleží na tom, co vám voní a co máte doma.
„Nasypte velkou hrst mořské soli do misky a zakapejte ji pár kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje, třeba uklidňující levandulí, voňavou vanilkou či nějakým citrusovým aroma. Jednotlivé druhy esencí se dají různě zkombinovat,“ radí iReceptář.
Vůně hřebíčku je skvělá v kombinaci s citrusy. Pomeranč ozdobený hřebíčkem si nemusíte dávat do bytu jen o Vánocích. Hezká vůně, kterou vydává, vás potěší kdykoliv.
Do misky můžete přisypat i sušené bylinky nebo čerstvě podrcené kuchyňské koření, například hřebíček, jehož vůně zahání chmury a zlepšuje koncentraci. Miska může stát v pokoji, koupelně či na toaletě.
Pokud potřebujete provonět dům výrazně a rychle, zkuste trik interiérového designéra Rhobina DelaCruze. Recept je prý jednoduchý.
„Uvařte vodu v malém hrnci a přidejte plátky citrusů a bylinky, jako je levandule, rozmarýn nebo máta. Pára roznese sladkou vůni po celém vašem domě,“ prozrazuje designér.
Do hrnce můžete hodit třeba citronovou kůru, plátky jablek, brusinky, tyčinky skořice či hřebíček. A pokud by vám bylo líto vylévat vzniklou voňavou vodu a vyhazovat igredience, můžete vše ještě upotřebit.
„Zbylou vodu sceďte do rozprašovače a použijte ji jako pokojový sprej. Ingredience uložte do vzduchotěsné nádoby, abyste je mohli příště znovu použít,“ nabádá web The Spruce.
A jen mezi námi – dům umí krásně provonět i obyčejné svařené víno.
Vůně oblíbené aviváže dokáže zázraky
Máte rádi vůni čerstvě vypraného prádla? Tak zkuste drahé osvěžovače v pokoji nebo v šatně nahradit obyčejným ubrouskem namočeným v aviváži, který necháte volně usychat na talířku. Příjemné aroma vydrží několik dní.
Aviváž pomůže i s pachem zatuchliny například ve špatně vyvětrané koupelně. Do sklenice nalijte půl deci aviváže, postavte ji do koupelny a už za půl hodiny ucítíte velkou změnu.
Pokud už jste vypotřebovali tyčinkový difusér, ale schovali jste si flakónek i tyčinky, budou se vám hodit. Naplňte flakónek aviváží, vložte do něj tyčinky a nechte vůni, aby se uvolňovala.
Příjemnou vůni a čištění vzduchu nabízejí i některé pokojové rostliny, například eukalyptus či gardénie, nebo bylinky, které se dají pěstovat v květináči.
Hodit se může i oblíbená vůně do auta. Připevněte ji na otvor ventilace u klimatizace nebo topení. „Jak vzduch profukuje, vůně se bude linout po celém domě,“ radí web Good Housekeeping.