"Babičko, co to tady je?" ptá se u pietního místa malá dívenky ženy, se kterou zde přichází. "To je vzpomínka za ty děťátka, které tam uhořely," odpovídá žena. "Je to obrovská škoda a tragédie," zní od skupiny mladíků, kteří se u pietního místa rovněž zastavují. 

Někteří lidé tu jen stěží zadržují slzy. Lidé v Bohumíně jsou z tragédie stále zděšení a město truchlí. Píší i na sociální sítě. „Bydlíme v desátém patře tohoto baráku pod ohniskem požáru a věřte mi, není to nejlepší pocit, vědět, že některé sousedy už nikdy neuvidíte… Hlavně když stojíte venku a koukáte se na sousedy, kteří jsou v pořádku, a vám se s každou známou tváří ulevuje,“ napsala ve facebookové skupině Bohumín Bohumíňáků obyvatelka domu Tereza Goždoňová. Pro záchranné složky měla velká slova díků. „Chtěla bych touto cestou opravdu poděkovat ať už Policii ČR, záchranným složkám, tak i sboru hasičů! Odvedli skvělou práci!“ uvedla sousedka.

Panelový dům ve kterém v sobotu 8. srpna při požáru bytu v jedenáctém patře zahynulo 11 lidí, 9. srpna 2020 v Bohumíně. Zleva hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, ministryně financí Alena Schillerová, šéf moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček a
Ředitel hasičů odmítl kritiku jejich zásahu při požáru v Bohumíně

Sobotní podvečerní požár třináctipatrového bytového domu v Bohumíně si kromě jedenácti obětí vyžádal také řadu zraněných. Pět pacientů bylo ošetřeno na místě, deset jich bylo rozvezeno po nemocnicích v kraji. Nejhůře na tom byli dva lidé, kteří byli se silnými popáleninami až na osmdesáti procentech těla transportováni do popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Jejich stav se v průběhu neděle výrazněji nezměnil.

„Nadále tito dva lidé zůstávají na jednotce intenzivní péče, další dva pacienty máme na standardním pokoji našeho popáleninového centra,“ řekla Deníku v neděli večer mluvčí FNO Iva Piskalová. Stav oněch dvou pacientů na JIP je podle ní vážný, ale stabilizovaný a jsou mimo přímé ohrožení života. U méně popálených pacientů se pak dá předběžně hovořit o propuštění v řádu týdnů. Další dva pacienti se nacházejí v Městské nemocnici Ostrava a po dvou zraněných mají také v nemocnicích v Havířově a Karviné-Ráji.

FINANČNÍ POMOC A SBÍRKA PRO POZŮSTALÉ

Ačkoliv zatím není známo, jací jsou pozůstalí, Moravskoslezský kraj i stát se stejně jako po prosincovém masakru v ostravské fakultní nemocnici rozhodli pro okamžitou finanční pomoc. „Připravujeme totožnou finanční výpomoc, to znamená sto tisíc korun pozůstalým obětem a padesát tisíc korun zraněným,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že ve spolupráci s městem Bohumín už se organizujeme také finanční sbírka.

Panelový dům ve kterém v sobotu 8. srpna při požáru bytu v jedenáctém patře zahynulo 11 lidí, 9. srpna 2020 v Bohumíně.
Proč muselo v Bohumíně umřít 11 lidí?

Finanční pomoc s okamžitou možností čerpání přichystal i stát. „Byť je mi jasné, že ztrátu blízkých jim nikdy nahradit nemůžeme, připravujeme pro pozůstalé pomoc a budeme jim radit, jak postupovat. V pondělí zasedne rada probační a mediační služby, která spravuje fond na pomoc obětem pozůstalých po trestných činech. Nyní už je velmi pravděpodobné, že to byl žhářský čin, který zaslouží velké odsouzení, a proto bude moci být použit tento fond na pomoc obětem trestných činů,“ uvedla z Bohumína místopředsedkyně vlády Alena Schillerová.