Hygieniky teď čeká nejen obvyklé pátrání po tom, koho mohl nakazit, ale také od koho nemoc chytl. Situace je o to komplikovanější, že pacient se živí jako řidič Uberu. V posledních několika dnech měl asi 90 zákazníků.

„Už máme kontakty, telefony a maily na všechny lidi, které vezl, postupně je vyřizujeme,“ oznámila ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. Zaměstnanci organizace na tom pracují už od pondělního večera.

Předseda vlády Andrej Babiš (vpravo) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupili 10. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru
Česko zakázalo kvůli koronaviru akce nad sto lidí. Školy zůstanou zavřené

Mluvčí hygieny Zbyněk Boublík doplnil, že pokud se podaří získaná data nějakým způsobem anonymizovat, tak je organizace zveřejní. „V případě Američanek jsme vytvořili ilustraci, kam jely, kudy se pohybovaly. Nechci to slibovat, ale pokud bude možné nějak anonymizovaně dát informace o tom, kolik měl jízd, kudy, kolik kontaktů, tak to bude na webu,“ řekl Deníku.

Podezřelí hosté z Německa

V hledáčku hygieniků jsou také Němci, kteří byli u nakaženého muže ubytováni.

„V tuto chvíli ministerstvo zdravotnictví řeší jejich dohledání a vyšetření, protože už jsou dávno v Německu,“ uvedla Jágrová. Kromě toho budou hygienici prověřovat také zhruba šest šoférových příbuzných a známých. Ředitelka metropolitní hygieny také upřesnila, že nejde o téhož muže, který už je od začátku března v karanténě kvůli tomu, že vezl nakaženou americkou turistku.

I přes příznaky nemoci vozil klienty

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jezdil taxíkem muž zhruba tři dny s nákazou. "Když se mu přitížilo, odjel svým autem do Nemocnice Na Františku. Přestože nenavštívil žádnou z rizikových oblastí, v souvislosti se současnou situací personál vše správně vyhodnotil a muže nechal převézt sanitkou pro infikované na Bulovku. Tam se podezření na nákazu potvrdilo," řekl ministr v rozhovoru v ČT.

Nemocnice Na Bulovce.
Bulovka: Opravujte! Město: Nemůžeme řešit vše

Protože jde o první případ, kdy si pacient nepřivezl nemoc ze zahraničí, nařídila bezpečnostní rada státu další omezení. Ani pokud „detektivové“ z hygieny zjistí, kde se šofér nakazil, opatření se rušit nebudou. „Jsme v posunu zhruba dva až tři týdny (za Itálií, pozn. red.) a na základě toho můžeme predikovat, co se bude dít. Žádná opatření se nebudou změkčovat po dobu minimálně několika týdnů,“ pronesl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Soukromé zařízení Tilia Laboratories nemůže testovat lidi na koronavirus, i když odhalilo dva případy nákazy.
Lékařka v karanténě? Ministr Votějch se za lež omluvil. Babiš obvinil úředníka