Objasněné případy ukazují, že šlo většinou o jednotlivce či dvojice. A nespecializovali se na jeden region či jen na vloupačky; trestnou činnost často páchali v širším měřítku.

Nejvýraznější odhalenou partou je trojice mladších cizinců, jimž kriminalisté prozatím přičítají 11 vloupání do rodinných domů, spáchaných od loňského srpna do letošního ledna. Šest z těchto skutků se stalo ve středních Čechách, především na Říčansku; další tři pak na Havlíčkobrodsku na Vysočině a dva na Chrudimsku v Pardubickém kraji.

Dvakrát je vyrušili majitelé: jednou v obci Křenice u Říčan (kde pokus o vloupání skončil škodou vyčíslenou na stokorunu), jednou na Vysočině. Celková škoda převyšuje 1,5 milionu korun; pachatelé se soustřeďovali především na peníze, šperky a elektrické nářadí, avšak nepohrdli ani parfémy či luxusním oblečením.

Jeden z mužů skončil pro obdobou trestnou činnost ve vazbě už dříve, pro dva Ukrajince si kriminalisté společně se středočeskou zásahovkou dojeli do Prahy. „Jednoho jsme zadrželi v bytě, druhého v rodinném domě sloužícím jako ubytovna,“ řekl Deníku detektiv, který na případu pracuje. Uvedl, že podezřelí žili v naší zemi legálně a dlouhodobě; přicestovali jako pracovníci na stavbách. Jednoho z čerstvě zadržených mužů poslal Okresní soud pro Prahu-východ do vazby, druhý je stíhán na svobodě.

Letos se zatím středočeským kriminalistům podařilo objasnit 70 vloupání do rodinných domů či jejich garáží; v souvislosti s tím je podezřelých 71 osob. Policisté předpokládají, že mnozí z těchto lidí zřejmě mají na svědomí i další skutky.