Oba pozval na akci Den s Deníkem před hypermarket Globus Chomutovský deník.

Úvěr teď, potom nebo vůbec?


Radnice chce jako první vyčerpat možnosti, které má nyní. Přes 200 milionů by mělo dostat od firmy Spar za pozemky pod starým stadionem. Navíc je stadion přihlášený v projektu VIP a město očekává, že dostane dotaci. Teprve kdyby tyto cesty selhaly, měli bychom přemýšlet o úvěru na stadion, ten bych nechal jako nouzovou variantu,“ vysvětlil včera Řehák.
Komunisté však chtějí, aby město mělo jistotu, že peníze bude mít ve chvíli, kdy je bude potřebovat. Proto chtějí navrhnout úvěr už na příštím zasedání zastupitelstva, a to rovnou ve výši 400 milionů korun, kdyby nevyšel obchod se Sparem. „Vyřízení úvěru trvá nějaký čas a když ho budeme chtít rychle, budeme platit velké úroky,“ varoval Drlý.

Co když návrh neprojde?

Dá se ovšem předpokládat, že zastupitelé návrh komunistů na okamžitý úvěr neschválí. Napovídal tomu i postoj náměstka primátorky Jana Řeháka při včerejší diskuzi. „Město má minimální dluhové závazky, takže je pro finanční instituce zajímavý partner. Jsem přesvědčen, že se budou předhánět v tom, kdo úvěr městu poskytne,“ uvedl. Proto půjčku v této chvíli označil za předčasnou variantu.
Co budou komunisté dělat potom? Hrozí stále to, že se kvůli smlouvě se Sparem obrátí na soud, jak tvrdili na začátku?„Já bych nepředjímal,“ reagoval na otázky tohoto typu Drlý. „Všechno bude záležet na tom, jak proběhne diskuze na zastupitelstvu. Pokud náš návrh neprojde, budeme se v klubu radit, jak postupovat dál.“

Proč nevěří Sparu?

A proč vlastně mají komunističtí zastupitelé takovou nedůvěru k tomu, že Spar dostojí svým závazkům a pozemky vykoupí? „Společnost se bude chovat tržně a třeba může zjistit, že ty pozemky nejsou tak lukrativní, jak se jim zdají teď,“ naznačil Drlý. „Kdo ví, jak to bude s dopravou přes město, až bude zprovozněn obchvat Chomutova.“

Budou naslouchat

Co však oba politici slíbili a bylo to znát i v rozhovorech mimo mikrofon, chtějí celou záležitost vyřešit bez politických bojů, ke kterým předchozí diskuze o stadionu sklouzávaly. Jestli to myslí vážně, však ukáže až zasedání zastupitelstva. Oba tábory jsou připraveny jednat.
„Pokud nás koalice přesvědčí věcnými argumenty, budeme naslouchat,“ prohlásil Drlý. „Myslím, že je potřeba o tom hovořit vážně a my věcné argumenty máme,“ uvedl zase Řehák.