Zeměškoláci si tak vyzkoušeli, jak se vypěstuje zelenina a zdravé bylinky přímo ze semínek. Sazeničky poté přesadili do záhonů ve skleníku i venku na zahradě.

Nejdřív bylo ale třeba skleník postavit, cestičky k němu vybudovat, celý areál oplotit. Na všech těchto pracích se podíleli jak žáci základní školy i mateřinky, tak ochotní rodiče, dobrovolníci a průvodci dětí. V naší škole nazýváme pedagogy průvodci, provázíme děti jejich vývojem, učením všech důležitých dovedností a kompetencí.

close Farmaření na ZeMěŠkole v Údlicích info Zdroj: Vlasta Fišrová zoom_in Farmaření na ZeMěŠkole v Údlicích

Zeměškoláci tak zažívají vše v praxi, díky kompostéru je například i chemie mnohem zábavnější, když ve zkumavkách pozorujete měnící se pH či teplotu a poté analyzujete výsledky. Přírodopis se také hravě učí pomocí mikroskopu, kdy děti objevují mikroorganismy z půdy. Nemluvě o samotném sázení a opečovávání rostlin. Zasadili jsme i keře rybízu a malin, k světu se mají jahodníky.

Všem patří velký díl za to, jaký kus práce společnému farmaření již dali, projekt byl zahájen v listopadu loňského roku a nyní nás čeká slavnostní Farmářský den. Ve čtvrtek 13. června od 14 hodin představíme, co vše jsme jako farmáři vytvořili. Nabídneme i naše výpěstky, ve skleníku se zatím nejlépe daří ředkvičkám, salátu, rajčatům, okurkám a bylinkám jako je šalvěj a tymián. Uchytily se i dýně a melouny.

Přijďte si s námi pochutnat na našich výpěstcích a oslavit úspěchy projektu s hmatatelnými výsledky.

Vlasta Fišrová
průvodkyně dětí, Podkrušnohorská svobodná Základní škola a Mateřská škola Údlice