Čtyřletá Quanita přivedla dvojici malých losů na svět v pondělí v podvečer. „Pro porod to byl snad nejhorší den – hodně se ochladilo a navíc pršelo. Měla jsem strach, aby mláďata neprochladla,“ popisuje své obavy chovatelka Petra Zálešáková. Los je sice severské zvíře zvyklé i na krušné podnebí, ale čerstvě narozená mláďata jsou pochopitelně náchylnější.

Naštěstí losí dvojčata přežila nejnáročnější chvíle v blízkosti své mámy a ráno už byla čilá a aktivní. Loňské obavy o způsob krmení rozptýlila Quanita také hned druhý den, když si ke svým potomkům znovu lehla. Je totiž příliš vysoká a mláďata by normálně nedosáhla na vemínko. „Nezvyklý způsob kojení předvedla už loni, proto jsme letos byli klidnější. Máme radost, jak perfektně jako máma funguje,“ dodává ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Loni Quanita porodila dvě samice, letošní dvojčata jsou podle prvních pozorování kluci. Otcem je opět sedmiletý samec Max. Zoopark odchoval v minulosti již několik losů evropských. Z loňských dvojčat jedno bohužel po měsíci uhynulo kvůli vrozenému vývojovému problému, druhé mládě pojmenované Queeny se však těší dobrému zdraví a je z ní už nohatá losí slečna.

Helena Hubáčková – Zoopark Chomutov