Ihned po příjezdu pod úpatí hory Milešovky se nás ujala průvodkyně Marcela Schürgerová, se kterou jsme absolvovali 3 km dobrodružný výstup na nejvyšší horu Českého středohoří, přezdívanou též jako větrná či hromová hora. Na jejím vrcholu se nachází jedna z nejstarších meteorologických stanic v ČR, která v roce 2005 oslavila stoleté výročí pozorování a měření počasí.

Zde nám odborníci z Akademie věd ČR Milešovku popsali jako vyhaslou sopku, což v dětech vyvolalo údiv a mnoho dotazů. Podle dlouholetých meteorologických pozorování je zde registrován jeden z největších výskytů bouřek a velmi silných větrů, kdy například 28. března 1997 zde naměřili rekordní nárazový vítr 162 kilometrů za hodinu. Na Milešovce to fičí skutečně často a hodně, což my jsme naštěstí na vlastní kůži nezažili.

Cestou nahoru jsme se od paní průvodkyně dozvěděli spoustu zajímavostí, např. o turistickém značení a o okolní přírodě. Děti poznávaly jak okolní stromy a jejich listy, tak se musely zaposlouchat do zvuků přírody a poznávat je. Musely se po krajině více rozhlížet a musely si tak v přírodě všimnout i věcí, kterým by jindy nevěnovaly příliš velkou pozornost, např. najít broučky. Rostliny, zvířata a přírodniny byly často vidět z lesní cesty. Děti si vyzkoušely samostatné bádání a hledání. Největší atrakcí pro děti však byly průzkumné hlídky, které měly za úkol prozkoumávat cestu na vrchol.

Touto cestou bychom rádi poděkovali našim průvodcům za zajímavou a poučnou interaktivní prohlídku a zároveň chválíme naše děti za jejich odvahu a sílu ušlápnout tak strmou cestu pěšky. Celý výlet jsme si moc užili.

Erika Dvořáková a Hana Šujanová - vychovatelky školní družiny ZŠ Kadaňská Chomutov