Čtvrtek 11. srpna bude patřit převážně výtvarnému umění s přesahy do umění tanečního, hudebního a divadelního. V 17 hodin v Galerii Město (ve vitrínách pod kruhovým objezdem u autobusového nádraží) proběhne vernisáž výstavy výtvarnice Zity Elznic: Nonverbal communication, která zpracovává téma neverbální komunikace hejn a stád, kolektivního vnímání i soudržnosti těchto komunit. Od 19 hodin je pak na programu výtvarný happening na pomezí divadla, performance a výtvarného experimentu s názvem Ateliér. Toto představení Terezy Zemanové a Josefa Šporgyho poodhalí proces vzniku výtvarného díla a bude se konat ve Sklepení Osudu (pod restaurací U Dvou rytířů).

Ani letos nezapomínají organizátoři na dětského diváka, kterému je věnováno páteční odpoledne. 12. srpna proběhne od 17 hodin v kostele sv. Kateřiny taneční představení pro děti od 4 let Svět z papíru (Mirka Eliášová a kol.). Zde budou čtyři tanečníci, jeden hudebník a děti společně objevovat kolik představ, prostoru a pohybu může skrývat tisíc listů papíru. Po představení ještě čeká účastníky krátký origami workshop. Tentýž den proběhne v Letním kině od 21 hodin Večer tanečních filmů, jehož program vznikl ve spolupráci s proslulým holandským Cinedans festivalem. Tento večer představí několik kratších zahraničních filmů, které se vztahují právě k tématu letošního ročníku festivalu Kdybytak.

Ekologickou vrstvu tohoto tématu pak festival otevírá 13. srpna, kdy je na programu taneční představení Treatment of Remembering (PocketArt), ve kterém se diváci společně se třemi tanečnicemi ponoří do vzpomínek na čas a prostor, kdy příroda ještě nebyla člověkem vyčerpaná. Představení nominované na prestižní cenu Česká taneční platforma 2021 a oceněné 1. Cenou tanečních aktualit za originalitu konceptu bude probíhat v městském parku v Chomutově a sraz bude v 17 hodin u Městského divadla.

Sobotní program ještě otevře ve 20 hodin výstavu fotografií Dana Černého: Ateliér v kavárně Café Rouge, která zachycuje prostřednictvím reportážních i uměleckých fotografií přípravy i samotnou akci výtvarného happeningu Ateliér, který je na programu festivalu. Zde bude následně probíhat také afterparty.

„Nejlepší moment k zasazení stromu byl před dvaceti lety. Další nejlepší moment je teď.“ Tímto čínským příslovím přibližují organizátoři festivalu jeho letošní téma a perfektně sedí i na poslední akci festivalu, kterou bude 8. října Společná výsadba stromů. Ta proběhne u zmíněné instalace Tváří v tvář na sídlišti Březenecká a pomůže oživit zapomenutou část sídliště a místo, kde stromy v minulosti stály - a to před bývalým kinem Evropa (dříve Kolčugino). Společná výsadba je určena široké veřejnosti, která může na místě od 16 hodin přiložit ruku k dílu.

Festival organizuje spolek Obnaženi za podpory: Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Chomutova, Ústeckého kraje, Oblastního muzea v Chomutově, Chomutovské knihovny, Kultury a sport Chomutov, Trifor.cz, Galerie Město, Ženského spolku z.s., Cinedans festivalu (NL), RENT Group, Sklepení Osudu a Café Rouge.

Jana Timiopulu