Díky manželům Monice a Adamu Zwettlerovým z Chomutova byla uspořádána sbírka na umístění kamenů zmizelých, které po celé Evropě připomínají oběti holokaustu. Mezi občany města se vybrala částka, která umožnila instalaci sedmi kamenů, které tedy mohou připomenout sedm osudů Chomutovanů, kteří se stali oběťmi nacistického režimu.

„V Chomutově bohužel některým obětem nebylo možné Stolperstein umístit, protože ulice, kde žily, už neexistují,“ uvádí Monika Zwettlerová. Kameny tak v Chomutově tedy mohly být položeny za rabína Dr. Emila Krakauera a jeho manželku Matyldu na Žižkově náměstí, za Bedřicha Hellera a jeho matku Ernu v ulici Puchmayerova, za Kláru a Maxe Hellerovi v ulici 28. října a za Markétu Konirschovou (roz. Goldmannovou) v ulici Čelakovského před vilou Goldmann.

Slavnostnímu aktu byli přítomni předseda teplické židovské obce Michael Lichtenstein a modlitby přednesl duchovní teplické židovské obce Tomáš Pulc. Aktu se zúčastnili také náměstci primátora města Chomutova David Dinda a Milan Märc.

„To, že jsme s Davidem Dindou finančně přispěli na výrobu kamenů zmizelých, je daleko méně důležité než to, že jsme byli u toho, když se prvních sedm kamenů poprvé instalovalo v Chomutově. Kameny připomínají oběti šílených hrůz, na které nesmíme zapomenout. Kdo totiž zná svoji minulost, není odsouzen ji opakovat,“ uvedl náměstek primátora Milan Märc.

Oběti holokaustu, které připomínají kameny zmizelých v Chomutově:
Dr. Emil Krakauer (1876–1942). Zemřel v Lodži.
Matylda Krakauerová roz. Hartová (1877–1942). Zemřela v Lodži.
Markéta Konirschová roz. Goldmannová (1885–1942). Zemřela ve Wazdowě.
Max Heller (1870–1943). Zemřel v Osvětimi.
Klára Hellerová roz. Taussíková (1878–1943). Zemřela v Osvětimi.
Erna Hellerová roz. Holubová (1881–1943). Zemřela v Osvětimi.
Bedřich Heller (1902–1943). Zemřel v Osvětimi.

Stolpersteine, česky též kameny zmizelých, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (zavadit pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, první v současné podobě roku 1995. Pokládá je dodnes po celé Evropě. Od roku 2008 se Stolpersteine nacházejí i v chodnících ve městech v České republice. V Ústeckém kraji Stolpersteine najdeme v Děčíně (1), Peruci (3), v Teplicích (min. 9), Žatci (3) a nově v Chomutově (7).  

Lucie Králíková