Turnaj začal zlehka. V prvním zápase byly proti sobě postaveny týmy Horníci Chomutov A a Horníci Chomutov B ze stejného ročníku a Jogísci 1 a Jogísci 2. Horníci A vyhráli nad Horníky B 8:4, Jogísci 1 nad Jogísky 2 vyhráli 8:4. Všechny týmy tak měly mezi sebou velice vyrovnaný souboj.

Pořádný zvrat přišel ale až úderem druhého kola, kdy se do souboje přidal tým Údlice. Jogísci 2 rozdrtili Údlice 10:2 a Horníci Chomutov A udeřil Jogísky 1 výsledkem 10:2. Vzduch začal v místnosti houstnout a turnaj už najednou nebyl tak vyrovnaný. Týmy se začaly navzájem trochu pošťuchovat.

Ve třetím kole měli Jogísci 1 vyrovnaný souboj s Horníky B a Horníci A vyhráli nad Údlicemi 10:2. Horníci A a Horníci B poté ve 3. a ve 4. kole vyhráli nad týmem Jogísci 2 8:4. Údlice tak v posledním kole sice vypadly, ale porážku vzaly sportovně a i přes velkou převahu předvedly úžasný souboj.

Do semifinále postoupili na prvním místě Horníci Chomutov A. Ti poté vyhráli nad týmem Jogísci 2 a postoupili tak do finále. V posledním zápase se proti sobě utkaly týmy Horníci A a Jogísci 1. Jogísci 2 skončili na 3. místě a Horníci B na 4. místě.

Poslední zápas byl tak dlouhý, že málem vypršel čas, a nakonec spolu oba týmy remizovaly. Hráli spolu oba kapitáni a zápas byl opravdu napínavý. Všichni hráči z obou týmů nervózně sledovali, jak turnaj postupuje.

Kapitán týmu Horníci A poté jásal, že vyhrál, a tým už skoro slavil, ale zápas ještě neskončil, protože nevyplnili obě strany archu. Nakonec Horníci A opravdu vyhráli.

Hornící A a Jogísci 1 postupují do krajského kola v Ústí nad Labem. Celý turnaj byl plný emocí a napětí a zanechal nezapomenutelný dojem na všechny účastníky.

1. místo - Horníci Chomutov A (ZŠ, Chomutov) ve složení: Le To Han, Ulrich Václav, Michaela Fröhlichová
2. místo - Jogísci 1 (ZŠ, Chomutov) ve složení: Kristián Převrátil, Samuel Woliwender, Václav Jelínek
3. místo - Jogísci 2 (ZŠ, Chomutov) ve složení: Daniel Plecháč, Hana Koloušková, Kristýna Charová

Soutěž pIšQworky
je mistrovstvím základních a středních škol České a Slovenské republiky v piškvorkách. Letošního patnáctého ročníku se účastní 1580 týmů z téměř 600 škol. Soutěž je rozdělena na kategorii základních a středních škol. První oficiální úrovní soutěže jsou oblastní turnaje, řada škol ale pořádá vlastní školní turnaje. Výherci z oblastních turnajů postupují do turnajů krajských, kde bojují o postup do Grandfinále na Masarykově univerzitě v Brně. Tam se o titul mezinárodního mistra v piškvorkách utkají 7. a 8. prosince.

Soutěž pořádá od roku 2008 studentský spolek Student Cyber Games. Do uplynulých čtrnácti ročníků se zapojila více než polovina všech českých středních škol a pravidelně se jí účastní tisíce studentů. Hlavním cílem projektu pIšQworky je vzbudit v mladých lidech zdravou soutěživost a podpořit jejich sebevědomí, logické uvažování i týmového ducha. Podobnou vizi sdílejí i soutěže Prezentiáda a Tour de App, další projekty spolku SCG. Prezentiáda studenty učí prezentačním a komunikačním dovednostem a Tour de App je soutěž ve vývoji webových aplikací.

Spolupořadatelem soutěže je Masarykova univerzita v Brně.

Jakub Kornel
Marie Juchelková