„Postupně revitalizujeme naše výměníkové stanice. Většina z nich bude mít ve finále takzvaný neutrální vzhled, tedy šedo-oranžovou fasádu, což je jasná identifikace objektů ČEZ Teplárenské v regionech, kde působí. Na velmi frekventovaných místech v blízkosti sídlišť či škol bychom rádi časem na tyto neutrální výměníky nainstalovali edukativní panely s interaktivními prvky. Jirkovský výměník je takovým prubířským kamenem. Jedná se o vůbec první instalaci v rámci celé republiky,“ říká František Pracný, technický ředitel ČEZ Teplárenské.

Dvě strany výměníku jsou tak zakryty panely přibližující přírodu a v ní volně žijící ptactvo. Děti tak mohou například zjistit, který pták je známý pro své „zásnubní lety“, kdo se stal poslem špatných zpráv, proč ledňáček shazuje své soupeře do vody, který dravec je nejrychlejší a podobně. Stačí jen odkrýt to správné okénko pod tím či oním v barvách vyvedeným opeřencem. Součástí jsou i zjednodušený popis anatomie ptačího těla nebo právě sneseného vejce.

„Snažili jsme se dát vše dohromady zajímavou a hlavně jednoduchou edukativní formou tak, aby byly informace pro děti jak atraktivní, tak i snadno pochopitelné a podněcovali je k dalšímu průzkumu okolí svého bydliště a více rozhlížely kolem sebe ve volné přírodě. Výměník se může také stát zastávkou pro děti z mateřinek na vycházce. Blíže se tak seznámí s opeřenci, které možná pozorují právě teď v zimě, když jim nasypou do krmítek za okny či na balkonech. Jejich o něco starší kamarádi ze základních škol si pak mohou zopakovat nabyté znalosti v rámci výuky přírodovědy,“ doplňuje František Pracný s tím, jednu stěnu výměníku lze využít jako fotokoutek. „Stačí se k ní šikovně postavit a přilétající pták bude každému doslova zobat z ruky.“

Interaktivní výměník ČEZ Teplárenské je sice zatím první svého druhu vůbec, ale ne prvním prubířským kamenem společnosti, co se vylepšení vzhledu její technologie v Jirkově týče. Již v roce 2018 zaměstnanci společnosti dokázali, že pro někoho na první pohled nepraktické trubky sloužící k odvětrávání šachty s tepelnými rozvody se mohou ve finále přeměnit v hezkou věc. Při výrobě nového odvětrávacího zařízení je totiž napadlo, že tak trochu připomínají dračí hlavy. Vzniklo tak první dračí doupě se zakletou princeznou, které se nachází na zahradě mateřinky Mašinka.

O dva roky později se v podobné dračí doupě s usmívající se princeznou přeměnilo podobné zařízení v Teplicích, konkrétně u MŠ v ulici Josefa Ressela v Trnovanech. „Od nápadu kolegů z Chomutova totiž už nebylo daleko k tomu, abychom jej uvedli v život i jinde. Stačilo jen vyčkat na správný okamžik, kdy odvětrání šachty prochází pravidelnou revizí a následnou údržbou. A samozřejmě i na správné místo, tedy aby se nacházelo u mateřské školy,“ uzavírá s úsměvem František Pracný.

Ota Schnepp - mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy