Samozřejmě i aktéři videí nepřijdou zkrátka a čekají na ně zajímavé osobní ceny. Krátká videa s natočenými pokusy mohou jednotlivci či týmy vkládat na webový portál www.vimproc.cz až do 31. května. Letošní ročník je věnovaný obnovitelným zdrojům, pokusy na toto téma tedy mají šanci vyhrát hned dvakrát.

Školy jsou zavřené už několik měsíců a děti je stále těžší motivovat. Celostátní soutěž Vím proč proto pomáhá učitelům nadchnout jejich žáky a studenty pro fyziku. Jejím prostřednictvím si nachystají a natočí vlastní fyzikální pokusy a následně je svým vrstevníkům vysvětlí. Protože natáčení videí prostřednictvím mobilního telefonu je současné mladé generaci více než blízké, mohou tak zábavnou formou objevovat pro ně dosud nepoznanou druhou tvář fyziky. Motivovat děti k vyrábění naučných videí během období zavřených škol se dařilo i vloni, kdy navzdory epidemii poslaly téměř 70 natočených pokusů.

„Chceme, aby fyzika děti bavila, aby měly chuť experimentovat a hledat souvislosti. Většina vynálezů, které nám dnes usnadňují život, vznikla díky fyzice, ostatně elektřina je jedním z nich. Těšíme se, že ti, které si k fyzice prostřednictvím naší soutěže najdou cestu, třeba jednou budou pomáhat budovat novou energetiku,“ říká Martin Máca, vedoucí strategického náboru Skupiny ČEZ, která soutěž Vím proč organizuje již posedmé.

Krátká videa s natočenými pokusy mohou jednotlivci či týmy vkládat na webový portál www.vimproc.cz až do 31. května. Odborná porota všechna videa vyhodnotí, přičemž vyhlášení vítězů proběhne v červnu. Stejně jako v minulých letech čeká v obou kategoriích autory dvou nejpovedenějších videí šek od Nadace ČEZ na 200 tisíc korun pro jejich školu. První tři týmy z každé kategorie (základní a střední škola) navíc získají poukázky na on-line nákupy v hodnotě deseti, pěti a tří tisíc korun pro každého člena natáčecího štábu.

Letošní ročník Vím proč má opět jednu speciální kategorii: zatímco loni to byla jaderná energie, letos je věnovaná obnovitelným zdrojům. Ti, kdo se rozhodnou natočit pokus s jejich využitím, tak automaticky soutěží také o 26800mAh powerbanku Viking se solárním panelem. Symbolizuje obnovitelný zdroj, který chce ČEZ do budoucna nejvíce rozvíjet. „Moderní typy fotovoltaických panelů pracují s účinností až 20 procent a některé z nich jsou schopné k výrobě bezemisní elektřiny využívat sluneční světlo i oboustranně. K dosažení stejného výkonu jako starým panelům jim stačí mnohem menší plocha. Právě z takových stavíme naše nové elektrárny,“ uvedl Jan Kalina, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.

 Soutěž Vím proč si rychle získala oblibu. Dosud se jí zúčastnily stovky dětí, které natočily bezmála 1 080 videí s pokusy. Nejúspěšnější školou se v loňském ročníku stalo Gymnázium Klatovy, které si odneslo zlatý hattrick – jeho studenti obsadili v kategorii středních škol všechny tři odměňované pozice. Nejúspěšnějšími fyziky - režiséry jsou ale zatím žáci a studenti škol ze severní Moravy (Moravskoslezský a Olomoucký kraj) – ti na stupních vítězů stáli celkem sedmkrát. Na záda jim ale dýchají amatérští fyzici z jižní Moravy, ze západních Čech a Prahy, a to shodně s šesti medailemi.

Všechna videa z minulých ročníků jsou k dispozici na webu soutěže. Mohou sloužit jako inspirace pro nové soutěžící, ale také pro učitele jako výukový materiál pro zpestření hodin.

Ota Schnepp - mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy