Schmitzer je čtyřnásobným držitelem Českého lva pro nejlepšího herce v hlavní roli, za výkony ve filmech Bumerang, Kráska v nesnázích, Jako nikdy a Staříci. V roce 1974 absolvoval DAMU, poté hrál v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Od roku 1985 byl členem souboru Studia Ypsilon.

| Video: Youtube

Ve filmu debutoval v roce 1970. Hrál výrazné role v populárních filmech a seriálech jako Marečku, podejte mi pero!, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Černí baroni, Báječná léta pod psa, Chalupáři, Sanitka, Zdivočelá země nebo Most!.  Syn herce Jiřího Sováka si s otcem v 70. letech zahrál v několika snímcích – komedii Marečku, podejte mi pero! a seriálu Chalupáři. V obou případech hráli příbuzné – syna a otce, resp. vnuka a děda. Ve sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem Jiří Schmitzer nadaboval svého otce v mladší verzi jeho role.

Vystupuje jako písničkář se svými folkrockovými songy, převážně humornými. Vydal již čtyři alba. Jako host zpíval a hrál také na albech Bratří Ebenů Já na tom dělám a Ebeni v zahradě. V roce 2008 vydal knižně pod názvem Kanimůra ze Šardonu výbor svých textů. Působí také jako skladatel, skládal hudbu pro divadelní inscenace (mj. i pro Národní divadlo) a složil hudbu k filmu Páni Edisoni. Koncertovat v Klášterci nad Ohří bude Jiří Schmitzer od 19 hodin. (luk)