Cílem projektu Český varhanní festival je pořádání varhanních koncertů v nejrůznějších městech a obcích naší země, bez ohledu na jejich velikost a region. Jediným kritériem je propagace historických varhan.
Festival představuje každoročně nejen varhany velké a slavné, ale zejména takové, o nichž se sice, v některých případech, dozvídáme z odborné literatury, ale jejichž zvukové kvality zůstávají koncertnímu publiku utajeny.
České historické varhany patří neodmyslitelně ke kulturnímu dědictví naší země, jsou jedinečným nositelem zvukového obrazu dávno minulých dob a zaslouží si mnohem více pozornosti, než se jim dostává. Na způsobu, jakým budou varhany vnímány, závisí i jejich budoucí osud.
Vážení a milí hosté, budeme vám vděčni, pokud se o dojmy z tohoto koncertu podělíte s příznivci Českého varhanního festivalu na naší FB stránce: www.facebook.com/ceskevarhany
Při koncertu se představí Lukáš Vendl. Absolvovoval po maturitě na gymnáziu obor varhany ve třídě Prof. Jana Hory na Konzervatoři v Praze. V roce 2003 zakončil studium u Prof. Jaroslava Tůmy na pražské HAMU. Zúčastnil se řady mistrovských kurzů pod vedením vynikajících světových varhaníků (např. Martina Sandera, Haralda Vogela) i cembalistů (Helmut Franke). V roce 2002 studoval na Hochschule für Musik und Theater v Hamburku pod vedením Prof. Wolfganga Zerera. Tématem jeho disertační práce je hudební teorie 17. a 18. stol. se zaměřením na tvorbu pro klávesové nástroje. Získal ocenění na několika domácích i zahraničních interpretačních soutěžích. Jako kantor působí v Českobratrské evangelické církvi, je varhaníkem v chrámu ČCE U Salvátora v Praze. Vyučuje na Pražské konzervatoři a na ZUŠ Charlotty Masarykové v Praze 6. Působí pravidelně jako lektor na letních kurzech staré hudby ve Valticích na Moravě. Věnuje se především poučené interpretaci barokní hudby. Provedl několik novodobých premiér rozsáhlejších vokálně instrumentálních děl např. z archivu kláštera v Želivi. Vede komorní vokální tělesa Ensemble Guillaume a Collegium 419. (luk)