Dvojice autorů, historikové Michal Stehlík a Martin Groman, se nechala v názvu inspirovat známým naganským výkřikem Roberta Záruby o přepisování dějin. Oni se je však nesnaží přepisovat, ale právě naopak uvádějí podobné snahy na pravou míru. Jak už inspirace hokejem naznačuje, nečiní tak nudnou přednáškou, kde své posluchače ubijí fakty a daty. Jejich pořad, i když se věnuje historii, je plný humoru, nadhledu a vtipných poznámek.

A právě kvůli tomuto pro historiky neotřelému stylu se jejich pořad zařadil mezi nejúspěšnější podcasty v České republice a ne náhodou se pravidelně umisťuje na předních příčkách ocenění Křišťálová lupa za nejlepší pořady na českém internetu.

Když právě "nenapravují" zneužití historie, navštěvují s podcastem různá města České republiky. Na těchto akcích se věnují místní historii, kterou rozebírají a vtipně glosují. Jak sami uvádějí na svém webu, v Chomutově „dojde na dramatické dějiny severu po roce 1945, proměny místa i krajiny a události, které ovlivňují naši přítomnost dodnes.“

V chomutovském Sklepení osudu se chystá Autismusic Fest
Spojení hudby, umění a světa autismu zve na 3. ročník benefičního festivalu

Přijďte se tedy 19. dubna od 18 hodin pobavit a poučit do kostela sv. Kateřiny na chomutovském náměstí. Vstupenky je možné koupit v předprodeji v Oblastním muzeu v Chomutově (na radnici) nebo na místě za 100 korun. Ale pozor, kapacita míst je omezena, tak ať nepřijdete zkrátka.

Více informací najdete na muzejním webu, facebooku nebo instagramu. Případně mobilní kontakt je 775 870 754.

Podcast Přepište dějiny v živém podání připravilo Oblastní muzeum v Chomutově jako součást oslav 100. výročí svého otevření. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Jiří Kopica
Oblastní muzeum v Chomutově