„Letos se Písňovaru zúčastní patnáct sborů. Jedenáct soutěžně a další čtyři vystoupí jako hosté (z toho jeden z německého Chemnitz – Vocalpatrioten). Tradičně nejvíc těles s popovým repertoárem generuje Praha a diváci jich v soutěži uslyší celkem sedm. Barvy našeho kraje budou hájit dva ústecké sbory, Vokální uskupení Panoptikum a sbor ZUŚ Evy Randové Přídemdýl,“ říká hlavní organizátor akce Luboš Hána z katedry hudební výchovy PF UJEP.

Na pátečním zahajovacím koncertě od 19 hodin v Rytířském sále Červeného Hrádku si posluchači budou moci vyslechnout ale i další regionální sbory, které si s populární hudbou dobře rozumí. Budou to sbory přímo pořadatelské – Komorní smíšený sbor Ventilky (ZUŠ Jirkov) a chomutovské vokální těleso Experipent. Kromě toho páteční „otvírák“ uvede i loňského vítěze, sbor Tvoje Máma z Prahy.

Jak předchozí ročníky ukázaly, Písňovar není pouze sborová soutěž, ale především příležitost přivést do kulturního Jirkova, místa s dlouholetou tradicí sborového kumštu, kvalitní sborová tělesa. „Písňovar má svoje nadšené publikum a nejen soutěžní sobota se těší velké divácké oblibě,“ pochvaluje si Luboš Hána, dlouholetý sbormistr jirkovského sboru Ventilky a také oceňovaný autorský aranžér.

Každý rok tak sbory v rámci festivalu vystupují i na jiných místech okresu. V neděli se uskuteční tradiční koncerty „Písňovar v podzámčí“ (od 13 hodin, Jirkovská věž) a „Písňovar v Chomutově" (od 15 hodin, atrium chomutovské knihovny).

Těžištěm festivalu je ale především zámek Červený Hrádek a sobotní dopolední a odpolední bloky jeho soutěžní části. V porotě zasednou uznávaní odborníci na zpěv a sborové umění sbormistryně pražského sboru Oktet Sylva Sasková, sbormistr a VŠ profesor Jiří Holubec, sbormistr a klavírní pedagog Michal Hájek a hudební pedagog, sbormistr a violista Jakub Kacar.

Jirkovský Písňovar pořádá Komorní smíšený sbor Ventilky, pracující pod záštitou ZUŠ Jirkov. Jeho sbormistři, manželé Marie a Luboš Hánovi, jsou oba absolventy katedry hudební výchovy PF UJEP, Luboš Hána již na UJEP dlouhodobě vyučuje. Nejen proto patří Pedagogická fakulta UJEP mezi hlavní podporovatele festivalu.

Kvalita katedry hudební výchovy PF UJEP byla v minulosti opakovaně potvrzena v dirigentsky zvučných jménech profesorů Tomáše Fialy, Josefa Říhy, Vlastimila Kobrleho, Jiřího Holubce či doc. Vladimíra Kuželky, v současné době štafetu převzali doktoři Martina a Petr Zemanovi, Luboš Hána a z nejmladších absolventů potom Pavel Zmátlo, Jana Eichler Honců, Kristýna Přívarová Müllerová, Jakub Kacar, Vratislav Řezáč nebo Jakub Houdek.  

„Jirkovský Písňovar je skutečně přehlídkou toho nejlepšího, co se ve světě sborů zpívajících populární hudbu dá u nás vidět a slyšet. Diváci i soutěžící si tak přijdou na své, neboť si užijí originální sborová aranžmá, zábavná vystoupení a neotřelé pěvecké výkony,“ dodává Luboš Hána.

Jana Kasaničová - tisková mluvčí UJEP