Grant byl vyčerpán během 14 dnů. Dalších 4,1 milionů korun poslala třem velkým nemocnicím na zakoupení vybavení pro boj s COVID-19. Celkem tak Nadace ČEZ podpořila 651 projektů po celé republice v hodnotě 30,7 milionů.
Ve speciálním grantu Krizová pomoc žádaly organizace převážně o finance na nedostatkové ochranné pomůcky. Za příspěvky pak nakupovaly šicí stroje či materiál na výrobu roušek a ochranných obleků, materiál do 3D tiskáren pro tisk ochranných štítů pro pracovníky v první linii. S přispěním nadace se podařilo také zajistit rozvozy jídel či léků osamělým seniorům.
„Naším cílem bylo nechat obce a organizace, aby se samy rozhodly, co je momentálně pálí a jak chtějí pomáhat. Nejlépe totiž vědí, jak zapojit místní obyvatele,“ říká předseda správní rady Nadace ČEZ a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková k tomu dodává: „Chtěli jsme pomoci hlavně rychle, protože čas hraje v době epidemie klíčovou roli. Grantové řízení jsme proto maximálně zjednodušili a o projektech se rozhodovalo každý den včetně víkendů on-line.“
V Ústeckém kraji podpořila Nadace ČEZ žádosti 73 organizací částkou 3 219 169 korun
Statutární město Ústí nad Labem tak například získalo finanční prostředky na podporu informační krizové telefonní linky, která byla zřízena pro pomoc seniorům a jiným osobám, které hledají informace či pomoc související s nákazou COVID-19. Případně nejsou schopny si samy v aktuálním nouzovém stavu zajistit nákup základních potravin, dovoz léků a podobně. V Krásné Lípě pro změnu nakoupili ochranné prostředky či desinfekci veřejných budov a prostranství. Město má tak i novou tlakovou myčku pro dekontaminaci veřejných prostor, jako jsou autobusové zastávky, dětská hřiště, lavičky a venkovní městský mobiliář. Obec Ludvíkovice pořídila šicí stroj a materiál pro šití roušek. Obecně prospěšný spolek Společně pro komunitu (nejen) v Trmicích získal nadační příspěvek na nákup látek, ze kterých šijí roušky pro potřebné. Nejen pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit v Trmicích a Ústí nad Labem. Dokoupen byl i jeden šicí stroj.
„Příspěvek využijeme na koupi antidekubitních matrací při předpokládaném vyhlášeném karanténním opatření v rámci stavu nouze pro personál, který bude uzavřen společně s klienty v areálu zařízení. Matrace také využijeme pro případnou izolaci klientů s COVID-19. Při uzavření Domova předpokládáme pobyt 30 osob z řad personálu. Po ukončení případné karantény budou matrace plně využity u klientů Domova pro seniory Kadaň,“ nastínila v žádosti například využití grantu finanční pomoci v krizových situacích Lenka Raadová, ředitelka Městské správy sociálních služeb v Kadani.
V Libereckém kraji požádalo o pomoc 47 subjektů s celkovou částkou 1 811 540 korun
V Libereckém kraji například v rámci krizové pomoci od Nadace ČEZ pořídili v Hrádku nad Nisou 140 respirátorů a dále 2000 kusů ochranných roušek pro místní zdravotnická zařízení a sociální služby ve městě. Nákup 500 respirátorů pro sestry a pečovatelky v Domově důchodců, městskou policii, sbor dobrovolných hasičů, zaměstnance služeb místního hospodářství a další v první linii, včetně lékařů byl rovněž hlavní důvod, proč o krizovou finanční pomoc požádalo město Zákupy. Obec Svor pak za požadovanou částku nakoupila ochranné prostředky a desinfekci pro své obyvatele. Stejně tak i obec Všeň. Také město Hejnice požádalo o finanční podporu Nadace ČEZ v souvislosti pandemií koronaviru a nouzovým stavem. „Nakoupili jsme a následně rozdali desinfekci místním obchodům, další jsme roznesli seniorům. Těm nad sedmdesát let jsme nakoupili i jednorázové rukavice a pro dobrovolné švadleny jsme zajistili materiál, jako jsou nitě, látky, tkalouny, gumy a drátky pro šití roušek,“ uvedl starosta Jaroslav Demčák.
Podpora tří nemocnic v boji proti COVID-19 za 4,1 milionu byla nad rámec grantu
Nad rámec grantu Krizová pomoc Nadace ČEZ ještě přispěla 4,1 milionu korun třem nemocnicím. Fakultní nemocnice Motol využije grant ve výši dvou milionů korun na nákup monitorů životních funkcí pacientů s COVID-19. Tato zařízení s několika senzory slouží k nepřetržitému sledování zdravotního stavu pacientů. Fakultní Thomayerova nemocnice si za 1,6 milionů korun od Nadace ČEZ koupila svou první sanitku pro převoz vysoce infekčních pacientů. Sanitka je vybavená speciální filtračně ventilační jednotkou, která zajistí ochranu zdravotníků. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady použije příspěvek ve výši 560 tisíc na pořízení diagnostického přístroje Real-Time PCR analyzátor Cobas Z 480. Díky němu bude moci významně navýšit počet osob testovaných na COVID-19 metodou RT – PCR. Tato metoda je jediným spolehlivým průkazem akutní infekce způsobené koronavirem SARS-CoV-2.
Nadace ČEZ původně na grant krizová pomoc vyčlenila 15 milionů korun. „Obrovský zájem ze strany měst a obcí i neziskových organizací ale předčil veškerá očekávání. Díky mimořádnému příspěvku ČEZ Distribuce tak mohla nadace objem peněz zdvojnásobit a uspokojit stovky zájemců,“ uzavírá Michaela Ziková.
Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy